493 woordige verstrekking van kleeding vereenvoudiging behoeft en dat die mogelijk is. Segerie, Februari 1888. P. Het Zalinsky-kanon. Reeds sinds oen drietal jaren worden in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika proeven genomen met de vuurmonden met samengepers te lucht, uitgevonden door den luitenant der artillerie Zalinsky. In den jaargang 1884, deel II, van dit tijdschrift gaven wij reeds (blz. 417) eene korte beschrijving met teekening van een dergelijk kanon destijds meer als militaire curiositeit, dar» wel omdat wij ons veel van de toekomst dier uitvinding voorstelden. De voortzetting en de aanvankelijke resultaten der genomen proeven schijnen er echter op te wijzen dat dit kanon niet, als zoovele vindingen op dat gebied, bij de eerste praetische toetsing zal bezwijken. De proeven met een kanon van klein kaliber volgens dat stelsel heb ben voldoende succes gehad om die met grootere kalibers voort te zet ten en thans heeft het Amerikaansche Gouvernement een contract ge sloten voor den bouw van een kleinen kruiser, die in den loop van dit jaar van stapel moet loopen en ingericht zal zijn voor drie Zalinsky-ka- nonnon van groot kaliber, in staat om projectielen te werpen, voorzien van eene springlading van 200 Am. ponden dynamiet of andere ontplof- fingsstof. De Revue Maritime et Coloniale deelt over dit onderwerp het volgende mede In September 1887 zijn proeven genomen met een kanon van 30 cM. kaliber, vurende op een oud kustbewakingsvaartuig, de Sillhnan. Het kanon was opgesteld in het fort Lafayette bij New-York; het vaartuig lag op een afstand van 1980 yards geankerd, zoodanig dat de boeg naar het fort was gekeerd en dus het doel zoo klein mogelijk werd. Eerst werden twee proefschoten gedaan met projectielen zonder spring lading onder eene elevatie van ongeveer 14°. Het eerste projectiel viel ongeveer 10 yards achter en eenigszins zijwaarts van het schip, het tweede viel 8 yards er achter en in de goede richting. Daarop werd het eerste scherpe schot gedaan met eene springlading van 55 pond nitro-gelatinehet projectiel trof het water op korten af stand aan stuurboord van het schip, wierp eene enorme waterzuil op en deed den grooten mast van de Silliman vallen, tevens aan de stuur- Dl. I, 1888. 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 518