494 boordzijdo belangrijke beschadigingen teweegbrengende, zoodat het schip water begon te maken. Bij het tweede schot brak het schip in tweeën in de richting der lengte zoodat slechts eenige groote wrakstuk ken overbleven; het derde schot verbrijzelde die groote stukken geheel, behalve den bezaansmast, die met een deel van het achterschip drijvende bleef; het vierde schot deed ook dit laatste overblijfsel zinken. De schoten volgden elkaar op met tusschenpoozen van 20 a 30 minu tende lange duur dezer pauzen was echter niet toe te schrijven aan de langzame werking van het pneumatisch toestel, maar aan ver traging in de vulling der projectielen met het springmiddel, welke be werking gedurende het vuur plaats had. Met gereedstaande projectielen kan volgens het Army and Navy Journal één schot in de minuut ge daan worden, wanneer de bediening goed geoefend is. Met schoten zonder springlading werd die vuursnelheid reeds bereikt; luitenant Zalinsky beweert zelfs, dat de vuursnelheid der kanonnen op den in aanbouw zijnden kruiser 2 schoten in de minuut zal bedragen. De waarde dezer proeven, zegt de Admiralty and Horseguards Ga- zettemoet niet overschat worden de afstand, waarop geschoten kan wor den, is betrekkelijk gering. Men moet echter erkennen dat twee belang rijke feiten hierdoor zijn uitgemaakt, nl. 1°. dat men eene aanzienlijke hoeveelheid van eene zeer krachtige ontploffende stof kan doen springen door eenvoudig contact met het wa ter, zonder eenig ontstekingsmiddel 2°. dat samengeperste lucht zoodanig kan worden aangewend, dat daarmede aan projectielen voldoende trefkans kan worden gegeven, en dat de schootsverheid, met behoud eener standvastige elevatie, door vermeerdering of vermindering van den luchtdruk naar believen kan wor den gewijzigd. De gebezigde projectielen waren geheel lang 1.8 M.; het kanon had eene lengte van ongeveer 18.5 M. De Italiaansche Regeering heeft te Philadelphia eene bestelling gedaan van verscheidene kanonnen van het stelsel Zalinsky. Plechtige begrafenis van een Gouverneur-Generaal in 1653. In het Dagh-Register van 't Casteel Batavia over 1653 komt de vol- gende beschrijving voor der plechtige uitvaart van den Gouverneur-Ge neraal Carel Reniersz 18 Mayus des morgens, de elocke tusschen 2 en 3 uren, is sijn Ed. d' heer

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 519