- 498 wetenschappen leert. Na afloop van dien cursus wordt hij voor een jaar bij een der tot de inrichting behoorende schoolpelotons, naar zijne keuze, ingedeeld; daarna brengt hij een jaar door in het actieve leger en eindelijk weer een op de militaire school waar hij onderwijs krijgt in de speciale militaire vakken. Wanneer hij het voorgeschreven eindexamen der school met goed gevolg heeft afgelegd, wordt hij bevorderd tot officier en bij een der regimenten van het leger ingeleeld. Strooverbranden by de korpsen. Gelijk bekend is wordt, bij het verwisselen van-fournitures bij de com pagnieën, het oude stroo door de manschappen verbrand, ten einde den aannemer te beletten dat oude stroo weder te gebruiken bij het vullen der nieuwe fournitures. Voorzeker een zeer goede maatregel! Voor dit verbranden zijn in de kampementen veelal aangebracht ge metselde ovens zoo mogelijk aan den rivierkant opgesteld ten einde het brandgevaar te verminderen. Uitstekend Bij het verbranden in die ovens echter is noodig het in groote hoe veelheid vast op elkaar liggende stroo voortdurend op te poken, omdat het anders zou smeulen en niet doorbranden. Voor dit oppoken nu heeft de soldaat niets en moet daarvoor bamboe worden aangekocht, en daar die nogal spoedig verkoolt in den sterken gloed, moet dat nog al dikwijls gebeuren en wie betaalt dat? Natuurlijk de rijke soldatenmenage Dat vinden wij niet goed, zelfs onbillijk, en daarom wenschen wjj er hier de aandacht op te vestigen, te meer daar er een zeer eenvoudig mid del bestaat, dat te verhelpen, nl Instede van, bovendien voor het doel zeer onhandige, bamboe te be zigen, laat men aanmaken ijzeren haken met houten stelen van ongeveer den volgenden vorm: Een stuk gewoon rond of staafijzer ter dikte van 0.0002 M2. en ter lengte van 3 a 4 M. aan het eene uiteinde op 0.3 M. iets meer dan winkelhaaks omgebogen en aan het andere uit einde voorzien van een schoen, waarin een houten steel past. De kosten van die eenvoudige haken zullen zoo gering zijn, dat dit geen bezwaar kan opleveren en zij o. i. gemakkelijk door de Genie uit de fondsen van het gewoon onderhoud zullen kunnen bestreden worden. Voor eiken oven zijn twee haken benoodigd om te kunnen verwisselen, wanneer de een gloeiend geworden is. Een bergplaats vindt men daarvoor aan de politiewacht of bij de brand- bluschmiddelen, v w

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 523