OVER EENIGE BIJ MANOEUVRES VEELVULDIG VOORKOMENDE FOUTEN In de beide voorgaande afleveringen van dit tijdschrift kwamen eenige beschouwingen voor over groote manoeuvres en werden de algomeene beginselen behandeld, waarnaar in de Europeesehe legers manoeuvres worden gehouden, terwijl daarna een gedeelte eener in Nederland plaats gehad hebbende manoeuvre en détail aan de hand van het officieele verslag werd nagegaan. Wellicht zal het thans velen niet onwelkom zijn eens te verne men wat een opperofficier van een buitenlandsch leger, die tal van manoeuvres bijgewoond en geleid heeft, mededeelt omtrent de fouten, die, volgens zijne veeljarige ervaring, bij die manoeuvres het meest voorkomen,ja, die daarbij als 't ware telkens vast worden begaan. Bedoelde opperofficier is de Oosteurijksche luitenant-veldmaar schalk Popp Edler von Poppenheim, die in Streffleur's Oesterreichi- sche Militarische Zeitschrift over dat onderwerp een artikel het licht deed zien. Moge al niet in alle opzichten het door die autoriteit opgemerkte op onze Indische toestanden van toepassing zijn, voor een zeer groot gedeelte is dit wel het geval, zoodat het ons n'uttig voorkwam het door den veldmaarschalk Yon Poppenheim medegedeelde ook onder de oogen te brengen van de lezers van het Indisch Militair Tijd schrift. Wij laten bedoeld artikel daarom, hier en daar eenigszins verkort, hieronder volgen. De uitspraak, dat de tactiek niets anders is als de toepassing van het gezond verstand op terrein- en gevechtsomstaudigheden, geldt evengoed voor de handelingen van eene tirailleurgroep als voor die van een legerkorps. Door de tactiek streeft men er naar met zoo gering mogelijk eigen verlies zijn tegenstander het grootst mo gelijke nadeel toe te brengen en wel niet zoo zeer bij de inleiding

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 551