100 verzuimd de spreiding bekend te maken, hoewel deze belangrijk minder was dan die van den zacbtlooden kogel (1) Is het nu te verwonderen, dat menig officier der Infanterie aan gaande de meest gewichtige sohietvraagstukken tot nu toe in den blinde tastte en dikwerf niet wist aan te geven, welke uitkomsten met den troep te verkrijgen zijn Hierin zoude bij gemis van een goed schietvoorschrift alleen eene Infanterie-schietschool hebben kun nen voorzien, doch deze bleef ons leger vijftien jaren te lang ont houden. (2) Gelukkig staat het schietonderricht onzer Infanterie thans op een keerpunt. Het nieuwe schietvoorschrift is door den Commandant van het Leger goedgekeurd en wordt den 15en Augustus a. s. ingevoerd, terwijl de Minister van Koloniën op de begrooting van dit jaar eene som heeft uitgetrokken tot oprichting van eene Infanterie-schietschool. Doch met de invoering van een nieuw schietvoorschrift en met de oprichting eener schietschool is de Infanterie niet onmiddellijk ge holpen. Eerst na verloop van eenige jaren kan zich de gunstige invloed van de schietschool doen gevoelen; intusschen moet het schietvoorschrift worden toegepast; het is derhalve plicht voor ieder Infanterie-officier, zich de regels in te prenten en de wenken ten nutte te maken, die in dat voorschrift en in het Aanhangsel over trefkans, vuuruitwerking, vuurleiding, vuurdiseipline, enz. gegeven zijn. Het doel van dit schrijven is, die studie te gemoet te komen, want uit den aard der zaak konden, in het schietvoorschrift en zijn aan hangsel verschillende punten slechts beknopt behandeld worden. Het mmviDUEELE schot. (3) In den re/rfoorlog vindt het individueele schot weinig toepassing. (1) Eerst in 1884 verscheen het Beknopt overzicht van proeven en oefeningen bij het wapen der Artillerie in de jaren 187981, waarin op blz. 131 de spreiding van den hardlooden kogel wordt opgegevendoch hoe weinig Infanterie-officieren valt dit overzicht in handen. (2) In Nederland werd reeds vóór 1856 eene Normaal-schietschool opgericht en tot heden behouden; in Indië werd in 1856 tijdelijk eene schietschool te Meester Cornelis opgericht, doch in 1860 opgeheven. Later drong het Legerbestuur, doch te vergeefs, op de wederoprichting aan. (3) Om misverstand te voorkomen, zij hier aangeteekend, dat onder individueel schot verstaan wordt het schot van ten op zich zelf sta nden schutter (b. v. een schildwacht)

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 109