101 Men verkrijgt te velde, zelfs op kleine afstanden en op een klein doel spoediger en in den regel betere uitwerking door b. v. 5 man elk 2 schoten gezamenlijk te laten doen, dan 1 man 10 schoten af zonderlijk. Bij den aanval op en de verdediging van versterkte pun ten zal daarentegen het individueele schot meermalen met vrucht kunnen worden toegepast; alsdan is het bezit van veel scherpschut ters van groote waarde. Het hoofddoel der schietoefeningen moet zijnden soldaat op te leiden tot veldschutter. Hu is de groote fout van het schietvoorschrift van 1878 geweest, dat de soldaat meer tot concours- dan tot «eMschutter werd opgeleid. In de 2e en le schietklasse moest de soldaat steeds op rozen schieten naar het aantal getroffen rozen werd zijne geoefendheid beoordeeld. Om aan de gestelde eischen te kunnen voldoen, was noodig, dat de schutter zich, behalve den algemeenen regel richting op de witte roos nog een zestal bijzondere richtregels in het geheugen prentte. Bo vendien leerde men den scherpschutter individueel schieten tot op 1000 pas, een afstand, waarop men van het enkele schot geen uit werking mag verwachten. Op die wijze werd de oefening van den soldaat een /Mfsfschieten, waarbij houding, wijze van aanleggen, tijd van richten opgeofferd werden aan een groot aantal rozen. En hoe mooier die uitkomsten waren op het schietterrein, hoe grooter de teleurstelling te velde; want juistschieten is alleen mogelijk, als de schutter volmaakt be daard blijft, niet door nevenlieden in zijne bewegingen en door kruit damp in zijn fijn richten gehinderd wordt, als hij kan aftrekken, wanneer hij zelf dit wenschelijk acht, en boven alles niet zelf be schoten wordt. Ten bewijze, hoe het voorschrift van 1878 zelf twijfelde aan de practische toepassing van zijne in 99 en 100 gegeven bijzondere richtregels, dient 102, waarin aanbevolen wordt den man op den voet van het doel te laten richten. Wee! echter den schutter, die dezen regel opvolgde; hij ging nimmer in eeue hoogere klasse overwant zelfs met het vizier voor 350 pas en niet liet schot van eeu tirailleur in de tirailleurlinie, die met anderen gezamenlijk een door den vuurleider aangewezen doel beschiet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 110