102 (op 't voetstuk neergeslagen klep) kon hij bij de richting op den voet der schijf slechts bij toeval de zwarte roos treffen. (1) Het nieuwe schietvoorschrift heeft met dit opleidingsstelsel geheel gebroken. Het hoofddoel van het schietonderricht zal voortaan zijn goed schietende groepen, sectiën en pelotons te vormen. Als voorbereiding hiertoe, en ook om den soldaat de noodige be drevenheid te leeren in de gevallen, waarbij het individueele schot wordt toegepast, dient de individueele opleiding. Hierbij stelt men zich in de eerste plaats ten doel alle soldaten op zoodanig peil te brengen, dat zij te velde bruikbaar zijneerst in de tweede plaats komt het vormen van scherpschutters in aanmerking. Die vorming wordt geenszins verwaarloosd of onnoodig geacht, zooals sommigen denken, maar het is geen hoofdzaak. Om het hoofddoel van het schietonderricht te bereiken, moeten twee voorwaarden worden vervuld, namelijk 1 men moet den schutter steeds een tactisch doel voor oogen stellen 2°. men moet hem een eenvoudigenonder alle omstandigheden geldenden richtregel inprenten. De schijven, waarop voortaan individueel geschoten wordt, zijn steeds voorzien van figuren, voorstellende infanterie in staande, knielende of liggend-vurende houding, tactische schijven) zonder rozen of andere in het oog vallende mikpunten. (2) Alle schijven zijn onder de fi guren voorzien van eene zoogenaamde grondstrookdie de kleur van den grond des kogelvangers verkrijgt, door haar te bestrijken met een mengsel van aarde en water. Het doel van deze grondstrook is, de figuren met haar onderkant goed zichtbaar te doen blijven en tevens te laag vallende treffers en aanslagen op te vangen. (1) De eulminatiehoogte in de baan van 350 pas bedroeg 0.51 M., terwijl de on derkant der zwarte roos 0.60 M. boven den voet der schijf verheven was. (2) Met het oog op de kosten zijn de figuren op eenvoudige wijze geconstrueerd en zwart gemaakt; dit sluit niet uit om b.v. bij de oefeningen der scherpschutters gekleurde beelden, zooals die in den handel verkrijgbaar zijn, te gebruiken, mits do voorgeschreven afmetingen behouden blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 111