105 „Er is reeds veel gedaan om de behandeling van het geweer te „vereenvoudigen. In het bijzonder reken ik daartoe de vlakke baan „van het vuurwapen, welke toelaat, dat men op de korte atstanden „in het hevigste van het gevecht, waar het tirailleurvuur in zijne „rechten treedt, slechts één vizier noodig heeft, als men maar het „doel op de korrel neemt, d. w. z. op de voeten van den vijand „richt.(Zie Briefe über Infanterie, blz. 26 en 46.) Het kwam ons noodig voor dit Duitsche voorschrift ter sprake te brengen, omdat er velen zijn, die geneigdheid bezitten om alles, wat van Duitsche zijde komt, onvoorwaardelijk als goed aan te nemen, zonder zich af te vragen of dat goede voor ons leger niet onbruikbaar, ja zelfs verderfelijk kan zijn. Als men nu bedenkt, dat de opleiding van een Duitsch soldaat drie jaren duurt en dat hij gedurende dien tijd steeds bij dezelfde compagnie blijft, dikwerf zelfs denzelfden officier-instructeur behoudt; terwijl ons leger bijna altijd gedeeltelijk op voet van oorlog is, de aanvulling van de expe- ditionnaire troepen en bovendien de gewone verliezen door ziekten voortdurend dwingen tot talrijke overplaatsingen zoowel van officieren en kader (onderwijzend personeel) als van manschappen (leerlingen), dan zoude eene langdurige, te schoolsche opleiding voor ons leger ver derfelijk worden, want de troep zou te velde blijken onpractisch te zijn; het schietvoorschrift van 1878 heeft helaas! daarvoor bewijzen te over geleverd. Ons nieuwe schietvoorschrift huldigt de eenvoudige en practische denkbeelden van generaal Peins Hohenlohe men leze slechts het Ye hoofdstuk, de schietregels. Dat een Nederlandsch officier met het Duitsche schietvoorschrift ingenomen is, zal minder verwonderen, als men het Duitsche met het Nederiandsche voorschrift, beide van 1887, vergelijkt. Wij voor ons, die de voorschriften van de voornaamste legers bestudeerden, hebben nog nimmer zulk een slecht voorschrift onder de oogen ge had. (1) Een bespreking van het Nederlandsche voorschrift zou hier (1) lil de 3e afl. van het Militair Blad voor 1888 vonden wij eene aankondiging van: „Beschouwingen, toelichtingen, enz. omtrent het Voorschrift betr. de "Wap. en Schietoefeningen, uitgegeven door het D. v. O." Men schijnt dus de onvolledigheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 114