106 ter plaatse geen nut hebbenden belangstellenden lezer verwijzen wij naar het tijdschrift „de Revolver, 1887", waarin Nederlandsche officieren meermalen dat voorschrift veroordeelden. De grondslag voor het vormen van goede schutters ligt in de voorbereidende oefeningen. De schietoefeningen kunnen geen voldoende vruchten afwerpen, in dien niet aan de voorbereiding de meeste zorg is besteed, daarom moeten de voorbereidende oefeningen stelselmatig onderwezen worden. Het onderricht aan recruteu vangt reeds aan, zoodra hun het 2e artikel van de 2e afdeeling der Recrutenschool onderwezen wordt,- opdat zij weten hoe een geweer gericht wordt, alvorens zij tot het 3e artikel (vaardig maken, aanleggen en vuren) overgaan. Dat onderricht moet dagelijks, doch niet te lang achtereen gegeven wordenhet oefenen in het richten van het geweer op den richtbok moet door gymnastische oefeningen met het geweer worden afgewisseld (R. S. 265270, vooral 268 is van veel belang). Het richten van het geweer moet den soldaat steeds met gestreken korrel worden geleerd, omdat de vizierhoogten met gestreken korrel zijn bepaald; zoodat, indien men b. v. op 1000 M. met het stand vizier 1 mH. te weinig (te fijn) korrel neemt, het schot 14 cM. te laag zal treffen. (Zie tabel 4 van het Aanhangsel.) Het eerste onderricht geschiedt op korten afstand (10 pas) van het doel, dat hierbij voorgesteld wordt door een wit cirkelschijfje, waarin een zwart driehoekje met den top naar beneden geplaatst ishet mikpunt is de top. Later wordt door de reenden op grootere afstanden gericht op den ondersten rand van een wit roosje. Men zal wellicht vragen, waartoe die beide wijzen van het mikpunt aan te geven dienen? Fijn richten leert men het best op één enkel punt (fig. 19), doch op grootere afstanden, waarop gewoonlijk geschoten wordt, is de top van een driehoekje niet scherp genoeg te onderscheidendan neemt men gemakkelijker een wit roosje op de korrel (fig. 20). Een uitstekend middel, om de recruten juist te leeren richten en tot ijver aan te sporen, is de oefening, bed. in 60 van het Schietvoorschrift. Ouder de voorbereidende oefeningen neemt het schieten met patro- vin het voorschrift te hebben erkend. Het boekje is nog niet in ons bezit. (Zie Mil. Spectator 1888, N°. 5.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 115