107 nen tot kamerscbietcylinders eene gewichtige plaats in, omdat de recruut de geleerde regels thans werkelijk moet toepassen, zonder dat de knal van het schot en de terugstoot invloed op zijne bedaardheid uitoefenen. Ook voor afgerichte manschappen is deze oefening een werk zaam middel om het geleerde te onderhouden gedurende den tijd, dat niet naar de schijf geschoten wordt. De afstand is steeds 10 pas (6.5 M.). Bij gebruik van de lagere vizieren (soldatenvizieren) wrnrdt het mikpunt in het midden, bij dat der hoogere vizieren op den onderkant van de schijf geplaatst. Wij betreuren het echter dat voor deze oefening geen betere munitie verstrekt wordt. (1) De patronen tot kamerschietcylinders worden na melijk niet in onze Pyrotechnische werkplaats vervaardigd, maar in den handel gekocht; hare confectie laat te wenschen over. Uit opzet telijk genomen proeven is ons gebleken, dat men zelfs bij het vuren van den bok in een besloten vertrek weinig zekerheid van zijn schot heeft, en dit is juist bij deze oefening een eerste vereischte om den recruut te leeren zien, welken invloed zijne fouten op de trefkans uit oefenen. Uit een twaalftal schijfbeelden berekenden wij de spreiding en bleek de gemiddelde 50 0,0 spreidingsstraal 16.5 mM. te zijn, zoodat in een cirkel van 33 mM. dus iets kleiner dan een rijks daalder de 50 °/o beste schoten worden opgevangen, als men de ligging van het gemiddelde trefpunt kent. Nu Jigt bij het richten op eene schijf, die 10 pas van de vizier- keep verwijderd is, het punt, waar de aslijn de schijf ontmoet, boven het mikpunt, en wel: bij gebruik van het standvizier op 14 mM. klep op 't voetstuk 40 lange streep 69.5 vizier 500 M. 119 Ware nu de valhoogte op 10 pas nauwkeurig bekend, dan kon men bij gebruik van de verschillende vizieren de juiste ligging van het gemiddelde trefpunt op de schijf aangeven. Doch bij onze eerste serie vanr schijfbeelden verkregen wij eene gemiddelde valhoogte van 11.7 mM. en bij eene andere serie, met patroontjes uit een nieuwe (1) Zie hierover ook het opstel in de vorige aflevering, waarvan ik sedert kennis nam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 116