108 doos, eene van 26.5 mM. Er is diis geen peil op te trekken. Dit gevoegd bij de vrij groote spreiding maakt het niet mogelijk een juisten maatstaf voor de beoordeeling van de schietuitkomsten te geven. Bij een onzer proeven vielen de eerste 4 schoten in de hoek punten van een vierhoek, waarvan de zijden 42, 32, 45 en 43 mM- en de grootste diagonaal 68 mM. lengte hadden. Indien de recruut, uit de vrije hand schietende, zulke uitkomsten verkreeg, zou men licht geneigd zijn ze aan zijne fouten te wijten. Wenschelijk ware het, dat voor deze oefeningen, die zeer leerzaam en nuttig kunnen zijn, meer betrouwbare munitie kon vervaardigd worden. Alvorens af te exerceeren moet de recruut met scherpe patronen naar de schijf schieten. (1) Deze laatste der voorbereidende oefenin gen heeft ten doel den man zichtbaar te maken, dat, wanneer hij met het vizier klep op 'i voetstuk op den onderkant van een knie lenden vijand richt, hij hem ongeveer ter hoogte van de borst treft. Om hem bij het richten niet te vermoeien, ondersteunt men het geweer tusschen monding en onderband en geeft het juiste mikpunt door middel van een roosje aan. (Dit is vooral bij Inlanders noodig.) De oefening geschiedt op afstanden van 50, 75 en 100 M.; voor waarden van overgang zijn niet voorgeschreven, doch de officier-on derwijzer kan uit de ligging der trefpunten op de schijf gemakkelijk afleiden, of de recruut werkelijk op het aangeduide mikpunt afkomt. Het is een eerste vereischte voor den onderwijzer bij de individueele schietoefeningen, dat hij de vluchthoogten van de banen en de groot te der trefvlakken op de verschillende afstanden bij het gebruik der soldatenvizieren goed in het geheugen hebbe, ten einde uit de schietuitkomsten van een schutter te kunnen beoordeelen, of deze al dan niet grove fouten maakt en ook of het geweer soms gebreken heeft, die dan door eene bijzondere schietproef kunnen worden geconsta teerd. De figuren 27, 28 en 29 zijn daarbij van veel dienst. Hoewel het in 't gevecht er weinig toe doet, waar men zijn tegen stander treft, mits hij slechts buiten gevecht worde gesteld, zoo kan (1) In de regenmaanden kan het echter voorkomen, dat de reeruten afexereeeren zonder deze oefening; te hebben gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 117