109 men toch door eene doelmatige keuze van vizier bereiken, dat men hem in het breedste gedeelte van het lichaam treft. Daarom wordt, bij het individueele schot op een doel in knielende of staande houding binnen 250 M. met klep op 't voetstuk, op een liggen den of krui penden vijand binnen 150 M. met standvizier op den onderkant gericht. Overigens wordt het standvizier gebruikt bij verrassing, bij het snelvuur, bij aanval van cavalerie, in het algemeen in omstandig heden, waarbij de soldaat zijne bedaardheid verliest en dientengevolge geneigd is te hoog te schieten. Het schietvoorschrift geeft in het Ye hoofdstuk De schiet- regels zoomede in 69, 70 en 99 van het Aanhangsel eenige wenken aan omtrent de keuze van een dezer vizieren bij het bundel- vuur. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tusschen het schieten op het proefveld (schietterrein) en op het gevechtsveld. De oefeningen der 2e klasse hebben ten doel den jongen soldaat zooveel van het schieten te leeren, dat hij in het vuurgevecht te ge bruiken is. Hieruit volgt, dat de soldaat, die niet ten minste één maal de oefeningen der 2e klasse doorloopen heeft, niet te velde mag gaan. Het nieuwe schietvoorschrift heeft hiermede rekening gehouden door te bepalen 1°. dat maandelijks in den regel 5 oefeningen zullen worden ge houden 2°. dat gedurende de eerste twee maanden van het schietseizoen, als wanneer tusschen November en Februari niet geschoten is en er waarschijnlijk nieuw-afgeëxercerde manschappen bij de compagnie zijn aangekomen, alleen individueele oefeningen gehouden worden 3°. dat in de derde maand, behalve 3 individueele, 2 gezamenlijke oefeningen worden gehoudendoch dat deze laatste alleen uit salvo- vuur in gesloten orde zullen bestaan. 4°. dat ook in de verder volgende maanden van het schietseizoen 3 individueele en 2 gezamenlijke oefeningen worden gehouden, doch Eene vergelijkiDg van die wenken met het betoog in No. 6 van dezen jaargang van het I. M. T., blz. 709, getiteld rt'Nog eens de vizierMej.zal, dunkt ons, den lezer overtuigen van het nut van ons standvizier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 118