110 dat bij deze laatste de vuren in gesloten orde met die in verspreide orde zullen afwisselen. Het aantal individueele oefeningen in de 2e klasse bedraagt 9nu worden in de eerste drie maanden 13 ind. oefeningen gehoudenwan neer dus elk soldaat van elke vier oefeningen er ééne verzuimt, kan toch de compagnie in 3 maanden alle oefeningen der 2G klasse door- loopen hebben. [Ook de schutters der le klasse moeten elk jaar opnieuw deze oefeningen der 2C klasse doorloopen.] Doch bovendien geeft 91 den korpscommandant de bevoegdheid om, wanneer zijn korps of een gedeelte daarvan zich voor een expe ditie moet gereedmaken, het aantal schietoefeningen zoodanig op te voeren, als noodig is om in den nog beschikbaren tijd alle oefeningen de 2e klasse te houden. Komen na de derde maand van het schietseizoen nieuw-afgeëxer- ceerden bij de compagnie aan, dan wordt voor hen geen uitzondering gemaakt en volgen zij de gezamenlijke oefeningen der oudere schut ters. Het voorschrift kan voor alle bijzondere gevallen geen regelin gen treffen; dit moet aan de korpscommandanten worden overge laten. Wij zouden b. v. geen soldaat aan het gezamenlijk vuur doen deelnemen, vóór dat hij de eerste vijf individueele oefeningen der 2e klasse doorloopen heeft. De oefeningen der 2e klasse geschieden op driemansschijven tus- schen 75 en 300 M. in verschillende houdingen. Hoewel eerst boven 150 M. de totale breedtespreiding meer be draagt dan de breedte van éèn man, heeft men toch de voorkeur gegeven aan eene schijf met drie figuren, opdat de eerstbeginnende schutter steeds kunne zien, waar zijn schot treft, zelfs als hij niet juist op het midden van den onderkant der middelste figuur (voorgeschreven mik punt) afkomt. De waarde van een treffer in de middenfiguur telt echter één punt meer. Onder de oefeningen der 2e klasse komen er twee voor, waarbij de man elk zijner 5 schoten moet doen op de commando's Aan" en Vuur" van den onderwijzerdit i3 eene voorbereiding tot het salvovuur. Ten einde te voorkomen, dat de man op een en denzelfden afstand te lang blijft hokken, is bepaald, dat de oefeningen in de 2e klasse elkander opvolgen zonder voorwaarden van overgang. Hierdoor ver- O

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 119