Ill krijgt men het voordeel, dat de man in 9 oefeningen op de afstanden geschoten heeft, die bij het vuurgevecht op de kleine afstanden 20 Voorschrift voor het gevecht,) te pas komen. De volgorde dezer oefeningen is zoo geregeld, dat de man eerst in staande houding op de afstanden van 75, 100, 150, 200 en 300 M. schiet, daarna op 100 M. gedurende ééne minuut snelvuur doet, om vervolgens op 100 en 150 M. in knielende en op 200 M. in liggende houding te vuren. Onze Infanterie moet uit den aard der zaak vooral in het aanvallend vuurgevecht geoefend worden met het oog daarop wordt in 219 Recru- tenschool de knielende houding aanbevolen, terwijl 21 Voorschrift gevecht voorschrijft, dat gesloten afdeelingen alleen in knielende of staande houding vuren. Voor den aanvaller is de liggende houding niet aan te bevelen, omdat tirailleurs uit die houding moeilijker tot een sprong voorwaarts te bewegen zijn. Laatstgenoemde, zoomede de zittende houding kunnen beter door den verdediger worden toe gepast, doch bij de liggende houding moet er vooral op gelet worden, dat de soldaat de dekking van zijn persoon niet boven de vuuruitwer- king stelt 220 R. S.), hetgeen aanleiding tot te hoog schieten geefr. (1) Aan het schieten in staande houding wordt bij de individueele oefeningen bovendien veel waarde gehecht, omdat die houding de meeste inspanning van den schutter vordert en de onderwijzer de fouten van den schutter het spoedigst opmerken zaldie in staande houding goed heeft leeren schieten, zal dit ook in andere houdingen goed doen. Het bij herhaling terugbrengen van den schutter op de afstanden beneden 200 M. geschiedt met het doel om den man vertrouwd te maken met het denkbeeld, dat van het individueele schot alleen op die afstanden voldoende uitwerking kan verwacht worden, en daarna de bajonet beslissen moet. „In dem Schiessen auf kurze Eutfernungen „gelangt iin Gegensatz zu dem Schiessen in weite Regionen der Ge- ,,danke zum Ausdruck, dass wir dem Feind an den Leib gehen, be- „ziehungsweise denselben in der Position festen Pusses, Gewehr am „Kojof, erwarten wollen." (2) Bovendien ontwaart de schutter, uit het (1) In de „Militaire Gids" van 1888, blz. 73, "wordt zelfs de knielende houding voor den aanvaller minder voordeelig geaelit. (2) Betrachtungen iiber die Schiessübungen der Infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 120