116 Wat toch zag men vroeger gebeuren? De schutter koos zich eene houding, meestal de zittende, waardoor hij voor beide ellebogen een steunpunt verkreeg. Eene reglementaire houding werd zelden gekozen. Dwong men nu dien schutter, b. v. bij het prijsschieten, om in staande houding te schieten, dan waren zijne resultaten dikwerf slecht, doordien hij verleerd had in die houding behoorlijk te vuren. Wat kan men nu van zulk een schutter bij het vuren in rij en gelid (salvovuur) verwachten? Zooals wij reeds gezegd hebben, is het hoofddoel van de individueele schietoefeningen niet het vormen van concours- maar van nekfschuttersderhalve moet de soldaat leeren schieten in houdingen, die in het vuurgevecht zullen wor den toegepast. De oefeningen der scherpschutters zullen voortaan worden gehou den bij de compagnie, waartoe zij behooren. Hoe men er toch toe gekomen is om de scherpschutters bataljonsgewijze onder een speciaal daarvoor aangewezen luitenant te oefenen, is ons steeds een raadsel gebleven, tenzij men als hoofddoel het opleiden van cowcorrr.sschutters beoogd heeft. Yoor een compagniescommandant strekte het niet tot aanmoediging, als hij den door zijne zorg tot scherpschutter op geleiden man moest overgeven aan een luitenant, die alléén geschikt geoordeeld werd, de verdere oefening van dien schutter te kunnen leiden. Neen! De scherpschutter behoort bij zijne compagnie; hij kan de minder bedreven schutters door zijn voorbeeld aansporen en door zijne practische ondervinding van nut zijn, terwijl hij zelf, door bij de gezamenlijke schietoefeningen in den troep op zijne plaats te blijven, de zoo hoog noodige vuurdiscipline leert. Door de geheel verkeerde methode van opleiding, die tot nu toe met deze klasse van schutters werd gevolgddoor de vrijheden in aan slag, houding, enz., die hun werden toegestaan, liet hunne bruikbaar heid in rij en gelid soms veel te wenschen over. De compagniescommandant regelt de oefeningen der scherpschutters, doch zoodanig, dat allen, die aan den herhalingscursus hebben vol daan, op denzelfden dag dezelfde oefening houden. Bij het begin van een schietseizoen leggen de scherpschutters, als herhalingscursus, de proef voor scherpschutter opnieuw af. (Op 150

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 125