117 M. op de cirkelschijf 27 punten.) Zij mogen die proef driemaal afleggen, doch behalen zij de derde maal nog niet 27 punten, dan verliezen zij het distinctief van scherpschutter en worden tot de eerste oefening der le klasse teruggesteld. Eene terugstelling tot de laagste klasse, zooals iu het voorschrift van 1878 was bepaald, is onbillijk; want al voldoet hij niet als scherpschutter, toch is hij meer waard dan een pas afgeëxerceerde recruut. Het voorschrift geeft in 119 eenige oefeningen aan, die met scherpschutters kunnen gehouden worden zooals die op de cirkelschijf en dan steeds in staande houding, op de kopschijf, de figuurschijf, op twee figuurschijven naast elkander, op de in beweging gehouden schijf en op een kopschijf, die slechts kortelings te voorschijn komt. De daarbij aangegeven afstanden zijn gekozen in verband met de spreiding van het wapen. Al deze oefeningen hebben binnen de 350 M. plaats, omdat het den soldaat, die op zich zelf staat, niet vergund is een hooger vizier dan „lange streepte gebruiken. Bij het schieten op tactische schijven bepaalt de compagniescom mandant de aan te nemen houding. De in 119 genoemde oefeningen strekken slechts tot leiddraad. De comp. commandant kan ook andere doelen, b v. cavalerie kiezen [zie fig. 30], In het Fransche „Reglement sur l'instruction du tir" vindt men in de figuren 27 t/m 31 de opstelling van eene sectie artil lerie in orde van batterij door middel van schijven aangegeven. Met het individueel onderricht in het schieten moet dat in de schietregels gepaard gaan. Aan de schietregels wordt iu het voorschrift een afzonderlijk hoofd stuk gewijdzij worden onderscheiden in de regels voor het indivi- clueele schotwier kennis voor elk geweerdragende noodzakelijk is, in die voor het gezamenlijk vuur op kleine afstanden, waarmede het kaderen die voor het vuur op groote afstanden, waarmede de officieren bekend moeten zijn. De soldaat moet de schietregels voor het individueele schot kennen om, als hij op zich zelf staat, te weten of de trefkans Yan zijn geweer op zekeren afstand toelaat op zeker doel met goed gevolg te schieten, en zoo ja, welk vizier hij dan nemen moet. De schietregels zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 126