120 Verder verklare men den man de beteekenis der tref vlakken men teekene die tref vlakken op ware grootte op de schijfsoorten, b. v. op de kopschijf voor 125 M., op de figuurschijf voor 175 M., op twee naast elkander staande figuurschijven voor 225 H., op een driemansschijf voor 325 of 350 M., dan ziet de man in werkelijkheid de uiterste grenzen, waarop die doelen door hom met vrucht beschoten kunnen worden. Eerst nadat de manschappen dit begrepen hebben, brenge men hen op het terrein en leere hun vooral de uiterste grenzen schatten, waarop doelen van verschillende hoogte en breedte met de drie soldaten- vizieren mogen beschoten worden. Uit eeue beschouwing van de figuren 27, 28 en 29 is gemakkelijk af te leiden, dat bij eene stand vastige richting op den voet van het doel eeue nauwkeurige kennis van den afstand geen vereischte is, doch dat het er voornamelijk op aankomt de grenzen te leereu beoordeelen, waarop een zeker doel met zeker vizier individueel nog mag beschoten worden. Men plaatst b. v. op 150 M. één man, op 250 M. twee en op 350 M. drie man in knielende of staande houding, nagenoeg in één lijn, doch zonder elkander te dekken, maakt die afstanden bekend en laat nu door de manschappen een voor een opgeven, welke verschillen zij opmerken, zooals het nog onderscheiden van de oogeu, van de huidkleur, van de uitmonstering, van de tusschenruimten der knoo- pen, van het ledergoed, enz. Deze opmerkingen zijn geheel persoonlijk en afhankelijk van het gezichtsvermogen van den man. Zij verschillen voor denzelfden per soon naargelang van de weersgesteldheid, van de gesteldheid van het terrein en van den achtergrond. De oefening moet daarom op verschillende terreinen gehouden worden, b. v. gelijktijdig met eene velddienstoefening. Na deze voorbereiding gaat men over tot het houden van de oe feningen, in het voorschrift aangegeven. Zij moeten in overeenstem ming zijn met de schietklassewaarin zich de man bevindt. Bij die met de 2e klasse zorge men dus, dat de doelen ten voete uit te zien zijn; doch bij die met de le klasse en vooral met de scherpschutters stelle men de doelen ook gedeeltelijk bedekt op. Men make den man daarbij opmerkzaam op het verschil tusschen vuurdekking en

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 129