124 en door de schutters der le klasse, die in de 5e of in eene hoogere oefening dier klasse zijn, dus degenen, die reeds op 150 M. op de cirkelschijf geschoten hebben. Het prijsschieten heeft namelijk plaats in staande houding op de cirkelschijf op den afstand van 150 M. (Vizierschotsafstand van het standvizier.) De prijzen worden korps- of detachementsgewijze aangevraagd, maar de korps- (detachements-) commandant verdeelt daarna de prijzen onder de compagnieën evenredig aan het getal deelnemers, op het terrein presentzoodat de verhouding van het aantal deelnemers tot het aantal prijzen zooveel mogelijk als 5 1 blijft. Het schiet- voorschrifc heldert dit in 183 door een paar voorbeelden op, die wel geen nadere verklaring zullen behoeven. Het toekennen van een prijs aan een schutter, die op een concours een hoog aantal punten schiet, berust eigenlijk op een onjuisten grond slag. Niet hij, die een enkele maal een hoog getal punten behaalt, maar hij, die gedurende het geheele schietseizoen s teeds goede resul taten verkreeg, kan als een volmaakt schutter worden beschouwd. Bij andere legers gelden dan ook andere bepalingen betreffende het toekennen van prijzen, dan bij het onze. Zoo b. v worden bij het Duitsche leger voor de onderofficieren bataljonsgewijze, voor de mauschappen compagniesgewijze prijzen toegekend aan degenen, die aan alle overgangsvoorwaarden hunner klasse met het minste aantal patronen hebben voldaan. In Frankrijk krijgen de schutters, die over het geheele jaar het hoogst getal punten geschoten hebben, een onderscheidingsteeken. In Oostenrijk worden per compagnie 10 florijnen toegekend, te verdeelen onder de schutters der le klasse, die bij de schietoefeningen de beste resultaten hebben verkregen. Doch men verlieze niet uit het oog, dat bij die legers de soldaten steeds bij de compagnie blijven, waarbij zij oorspronkelijk worden ingedeeld. De talrijke mutation, die bij eene Indische compagnie gedurende één schietseizoen plaats vinden, maken het ondoenlijk het voorbeeld dezer legers te volgen, tenzij men eene omslachtige admi nistratie der schietuitkomsten invoerde, en juist deze heeft men bij moest geschieden. Waarom deze rationeele regeling in 1 878 verworpen is, zal voor ieder wel een raadsel blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 133