126 punten is behaald. Bij de proeven der commissie behaalde een Eur. fuselier 92 en een Inl. fuselier 84 punten. Hoewel de le klasse bij het begin van elk schietseizoen als herha lingscursus de oefeningen der 2e klasse doorloopt, moeten daarbij, naar onze meening, geen premiën worden toegekend, omdat het voor een schutter le klasse geen verdienstemaar een vereisehte isdat hij voldoet. Slechts aan hen, die aan den herhalingscursus voldoen, zou een premie kunnen worden gegeven. Yoor eiken overgang in de le klasse moeteen premie worden vastgesteld. Met de scherpschutters, die aan de overgangsproef hebben voldaan, wordt op een zelfden dag dezelfde oefening gehouden, waarbij de comp. commandant in den regel slechts één premie uitlooft. Hier door wordt de belangstelling meer opgewekt, dan door het toekennen van een kleine premie aan velen. Het toekennen van premiën is een werkzaam middel om lust en ijver bij het schieten op te wekken en levendig te houden. De premiën moeten op den dag der oefening worden uitbetaald. Het prijsschieten geeft ons aanleiding tevens de schietconcoursen te bespreken. Hun doel is; onder de bevolking de liefhebberij in het schieten aan te moedigen en haar tot het verkrijgen van een hoogen graad van individueele bedrevenheid op te wekken. In dien geest opgevat, stichten zij nut en bij een defensieven oorlog zullen goede schutters onschatbare diensten kunnen bewijzen, als zij bij de bezet tingstroepen der stellingen en versterkte punten worden ingedeeld. Men verlieze echter niet uit het oog, dat in den veldoorlog het fijnschieten veel minder tot zijn recht zal komen en dat op het gevechtsveld de uitkomsten van het vuur veel meer afhangen van eene goede vuurleiding en een strenge vuur discipline. Aan een militairen schutter worden dus andere, moeilijker eischen gesteld dan aan een cowcoMrsschutter. De opleiding is voor den eersten geheel verschillend met die voor den liefhebber-schutter. Dit sluit; echter niet uit, dat een militaire scherpschutter zeer goed tot fijn-schutter gevormd kan worden en op een schietconcours een goed figuur kan maken. Maar men heeft bij die concoursen ook zoogenaamde korpswedstrijden

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 135