133 Ik vermeen op deze omstandigheid de aandacht te moeten ves tigen, omdat de compagniescommandant, in stede van eene sectie, bijna een peloton had laten aftrekken voor de bedekking der batterij en dat dit de oorzaak is geweest dat er later zoo weinig infanterie bij den Bevelhebber is achtergebleven, nadat ik met de twee Europee- sche compagnieën ten verderen aanval was voorwaarts gerukt, zooals hieronder zal worden medegedeeld. Maar tevens blijkt uit het ant woord van den Bevelhebber, dat hij op dat tijdstip stellig op de vereeniging der colonnes rekende. De veiligheidsdiensten liet ik met zorg uitvoeren. Ik liet daar aan zoo streng de hand houden, omdat ik al spoedig bemerkte, dat, nu de troepen werkelijk in actie zouden komen, de neiging zich openbaarde tot het in het Indische leger te velde zoo ingekankerde laisser allerwat niettegenstaande de vele dure lessen in den regel niet streng genoeg wordt tegengegaan. Op last van den Bevelhebber, die zich bij mijne colonne bevond, werd herhaalde malen halt gehouden, dan door mij goede positiën gekozen en het terrein verkend. Iedere beweging geschiedde op specialen last van den Bevelhebber, die zich de leiding der operatiën had voorbehouden, Bij het opruimen der terreinhiudernissen, het leggeu van bruggen, zelfs bij moeielijke passages voor de artillerie, liet ik de infanterie helpen, om zoo spoedig mogelijk vooruit te komen. Na eenige malen in vuurgevecht te zijn geweest met den vijand, die telkens door ons werd verdreven, en waarbij slechts 1 Europ. fuselier zwaar eu 1 artillerist licht gewond werden, ontving ik het bericht dat de vijandelijke liniën van Longbattah in het gezicht waren. Nadat ik die versterkingen, waaruit wij beschoten werden, ver kend had, beval ik den Kapitein der Artillerie Souman voor zijne vierponders eene goede stelling te kiezen, Het vijandelijk vuur, aan vankelijk hevig, werd door de artillerie zoo goed als tot zwijgen gebracht. Na raadpleging met den Bevelhebber attaqueerde ik met de 2 Euro- peesche compagnieën, gevolgd door het peloten mineurs en sappeurs, de vijandelijke liniën, die door mij werden genomen. Onmiddellijk werd door mij persoonlijk de ontstane wanorde her steld, wij hadden geattaqueerdtot den buik door eene natte sawah

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 142