136 dat die colonne zich ten N- W, aan de overzijde van de sawah moest bevinden. Ik liet daarom alle hoornblazers opstellen aan den N. kampong- rand (hoogstens op 1200 meter Z/O van den Kraton) om door signalen te kennen te geven tot welk punt wij met succes waren doorge drongen, opdat de Chef van den Staf zoude weten, dat ZHEdGestrenge (desnoods alleen met een gedeelte der infanterie) gerust de sawah kon overtrekken, zich met mij vereenigen en die maatregelen treffen, die hij, als Commandant der opereerende colonnes, zoude noodig oordeelen Ik koos het signaal: „10e Bataljon "Wilhelmus!" De toenmalige Majoor Romswinckel heeft mij eenige dagen na de operatiën medegedeeld, dat ook zijne colonne zeer moeielijk terrein te doorworstelen haddat de Chef van den Staf, onder wiens direct commando hij stond, met het oog op het moeielijk terrein reeds vroeger besloten had terug te keereudat er echter weder besloten was, nog eene poging te wagen eu reeds bevel gegeven was tot verder voortrukken, toen het signaal: „10° Bataljon Wilhelmus!" door hen duidelijk werd gehoord. De Chef van den Staf zou daarop gezegd hebben: „het 10e Bataljon heeft succes, wij kunnen nu wel naar „huis gaan." Een en ander had plaats vóór het ten tweede malen nemen van de mi8sigit Longbattah, waarover later. Ik zal het niet wagen de beweegredenen te beoordeelen, die den Commandant der opereerende colonnes genoopt heeft om naar Kota Radja terug te keeren. Ik meen echter ten stelligste te mogen vast houden aan mijne opvatting, dat het doen geven van bovengenoemd signaal eene volkomen volgens de omstandigheden gerechtvaardigde handeling was en het niet signaleeren van mijne aanwezigheid op het bereikte punt eene nalatigheid zoude geweest zijn. Wat tot eene andere opvatting heeft geleid, is mij onbekendzeker is het dat het terugkeeren van de colonne, die in front moest atta queeren, de oorzaak is geweest van de verdere gebeurtenissen. Eenige dagen vóór deseu gedenkwaardigeu dag had de Bevelhebber in eene conferentie aan ons, korps-commandanten, zijn operatieplan ontvouwd. ZIlEdG. wees ons op de kaart welk gedeelte van het vijandelijk gebied men zoude trachten te veroverenop de kaart den

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 145