143 was althans niets te zien. Geen enkele vijand waagde zich op de sawah. Dat de terugmarsch onder zulke omstandigheden plaats zoude heb ben, is door mij niet voorzien kunnen worden. Ik werd eenvoudig per signaal teruggeroepen. Van de Zuid- en Oostzijde had ik weinig van het vijandelijk vuur te lijden gehad. Ik wist niet beter of de terugtochtslijn was veilig en zij liet zich aanvankelijk ook als zoodanig aanzien Maar de Bevelhebber kon weten, dat ik als het ware van de re serve was afgesneden Tot tweemalen had de 1° Luitenant van den Staf Munnilcs de Jongh getracht de orders van den Bevelhebber persoonlijk over te brengenmaar telkens als hij buiten den wes telijken rand van kampong Longbattah Missigit op de sawah kwam, moest hij zich met zwaar verlies terugtrekken. Zelfs die kampong- rand is niet bezet gehouden of geworden en werd ik, zooals ik bo ven reeds aanhaalde, vandaar uit het hevigst beschoten. Was die hoek bezet geweest dan had mijne voorhoede zich zeker naar dat punt begeven, terwijl zij nu hare richting op de reserve nam. Nu die kampong zwaar door den vijand bezet was, vermeen ik dat het ten slotte nog gelukkig was, dat zoo spoedig doenlijk en langs den kortsten weg op de reserve is teruggetrokken. Op de sawah durfde de vijand ons niet meer te attaqueeren; de twee pogingen, die hij waagde, werden flink afgeslagen. Of een aanval op en een ge vecht in de sterk bezette kampong geen treuriger wending aan den toestand zoude gegeven hebben, is natuurlijk niet uit te maken, maar dat er meer kansen tegen dan vóór ons waren, is zeker. Nadat mijn troep behoorlijk was opgesteld en weder aan het gevecht deel had genomen, begaf ik mij naar den Bevelhebber, die zich nog altijd in de nabijheid van de Missigit ophield. ZHEdGestr. merkte mij op, dat ik zijne orders verkeerd had opgevat. Ik antwoordde dat ik zijne bevelen a la lettre had opgevolgd en uitgevoerd. Zijn Adjudant, de le Luitenant De Bruijn, bij dit onderhoud tegenwoordig, herhaalde woordelijk de order, die hij mij had overgebracht. De Bevelhebber voegde mij daarop toe: „Dan heeft mijn Adjudant mij niet begrepen!" Dit discours had plaats onder een hevig vijandelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 152