- 6 De radja huwde in October 1886 met Potjoet Mirah, weduwe van Toekoe Perdanen eene oudere zuster van den tegeuwoor- digen hoeloebalang van Samalanga. Van deze huwelijksverbin tenis zou, zoo vleide het bestuur zich, wellicht eenige verbetering in de vroegere gespannen verhouding tusschen de hoofden van Pasangan'en Samalanga het gevolg zijn. Een geschil tusschen Toekoe Bintara Setia Moeda, hoeloe balang van Kloempang Doewa, en zijn neef Toekoe Bintara Blang, onderhoeloebalang van dat landschap, over de verdeeling van de hassil op den peperuitvoer en den handel in peper, had de ernstige verwikkelingen in de Pasei-streek ten gevolge, waarvan wij zooeven gewaagden. Aan de zijde van eerstgenoemde traden vooral Paaangan en Gedong op, terwijl de Maharadja van Tel ok Serna wé eene dubbelziunige houding aannam. De landschappen Bajoe en Tjoenda werden door de benden van Pasangan en Gedong gedeeltelijk verwoest, zoodat velen der inwoners de vlucht moesten nemen naar het strand te Telok Semawé, waar zij onder bescherming van een oorlogsschip (de Batavia) bivakkeerden. De Gouverneur begaf zich daarop den 26en October naar Telok Semawé, om te trachten de geschillen te beslechten. Hoewel de hoeloebalangs van Bajoe, Tjoenda, Telok Semawé, Pasan gan en Kloempang Doe wa niet verzuimden hunne opwachting bij den Gouverneur te maken, bleven de pogingen tot verzoening zonder suc ces, vooral door de overmoedige houding, door de hoofden der beide laatst genoemde lrndschappen aangenomen. Een groot deel der vluchtelingen uit Bajoe en Tjoenda, ten getale van cc. 1400 personen (mannen, vrouwen en kinderen), voor wie terugkeer voorloopig niet raadzaam wezen zou, werd daarom met goedkeuring van alle betrokken hoofden op 1 en 2 November 1885 naar Edi en Kerti overgevoerd, waar zij voorloopig een onderkomen bij hunne stamverwanten zouden vinden. Pasangan nam nu echter, gesteund door Kloempang Doewa, Gedong en de onderworpen deelen van Bajoe en Tjoenda, eene zoo dreigende houding aan tegenover Kerti en Edi, dat de laatsten al spoedig opnieuw de hulp van het bestuur inriepende hoeloe balang van Pasangan begaf zich met een aantal gewapenden naar

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 15