IETS OVER DE VERPLEGING VAN DEN SOLDAAT TE VELDE. In de 6e aflevering van het „Indisch militair tijdschrift" van dit jaar, wordt in het opstelIets over de verpleging van den soldaat te veldeeen afkeurend oordeel geveld over de wijze, waarop de soldaat te velde onder sommige omstandigheden verzorgd wordt. Medicus practicus Militaris bespreekt daarin namelijk de „voe- dings- en genotmiddelen", waarvoor de soldaat op marsch, bij ma noeuvres, expeditiën en dergelijke „zelf moet zorgen en die hij ook zelf moet medenemen om zijn honger te stillen, zoomede den drank, dien hij mededraagt, om in die omstandigheden zijn dorst te lesschen" en vestigt daarbij de aandacht op sommige punten, die z. i. verbe tering behoeven dan wel voorziening vereischen. Elders is reeds betoogd, en wij zijn het daarmede volkomen eens, dat de oplossing van quaestiën, betrekking hebbende op de verple ging van troepen, niet uitsluitend tot de taak der Intendance be hoort. Ook de Geneeskundige dienst heeft daarmede te maken, maar voornamelijk ook de troepenofficieromdat deze beter dan iemand anders met de gewoonten en behoeften van den soldaat bekend is en onder alle omstandigheden in de eerste plaats als verzorger moet optreden. Op het gebied der legerverpleging nu is het laatste woord nog niet gesproken. Veel is, wel is waar, in de laatste jaren in het belang van den soldaat gedaan, doch niettemin blijft in die richting nog een uitgestrekt veld ter bearbeiding over. Elke bijdrage dus, die strekken kan om tot juiste begrippen te geraken omtrent de wijze, waarop in de verpleging van den soldaat te velde behoort te worden voorzien, kan niet anders dan welkom zijn, mits het daarover han delende kenmerken draagt, van met zaakkennis te zijn geschreven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 168