161 In dat geval zal er echter heel wat „drinkdiscipline" noodig zijn om den man tot spaarzaamheid met den inhoud zijner veld fles ch te bewegen. Meer in het bijzonder trok onze aandacht het navolgende: „Onze intendance zorgt wel is waar, dat expeditionnaire troepen „onder gunstige (1) en normale omstandigheden, in 't bivak of kwartier, „de noodige voeding krijgen; ik zeg: onder gunstige en normale om standigheden. want slechts onder deze toch kunnen de verbazend „groote kookketels, de zakken met 50 kilogr. rijst, de vaten met 100 kilogrspek, enz. vroegtijdig in het bivak komen." Zij, die met de toestanden in het leger minder bekend zijn, moeten uit het vorenstaande al een zeer zonderlingen indruk verkrijgen van de wijze, waarop de Intendance in Indië expeditiën pleegt uit te rusten. Wanneer M. zich de moeite gegeven had, het militair tarief No. 37 in te zien, dan zou hij geweten hebben dat de magazijnen der mi litaire administratie niet alleen van „verbazend groote''' maar ook van middelsoort- en kleine kookketels voorzien zijnen wanneer hij ver volgens de uitrustingstaten van vivres, enz. ten behoeve van ver schillende expeditiën in den archipel [waarvan er een is opgenomen in het „Indisch militair tijdschrift" van 1884, No. 12] geraadpleegd had, dan zou hij daaruit gezien hebben dat van elk der drie genoemde soorten ketels steeds eene voldoende hoeveelheid te velde wordt me degenomen om onder alle omstandigheden zooveel mogelijk in alle behoeften te kunnen voorzien. Ten aanzien van zijne opmerking omtrent de „vaten met 100 kilogr. spekzij voorts medegedeeld, dat het geconserveerd dierlijk voedsel in dé magazijnen der militaire administratie niet anders wordt aan getroffen dan het gezouten vleesch, in vaten van 25, 15 en 10 kilogr. het gerookt spek, in vaten van 25, 15 en 10 kilogr. en het Australisch vleesch, in blikken van 3 en 1 kilogr. Wel zijn vroeger vaten van 100 kilogr. spek in voorraad geweest. Dl. II 1888. 11 (1) Waar in ile geciteerde zinnen uit M's opstel, woorden gecursiveerd zijn, is zulks ook door ons geschied.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 170