162 Die vaten dagteekenden namelijk van 1886, toen te Atjeh de zooge naamde schaf tor derwerd ingevoerd en aangezien de toepassing van dat nieuwe voedingstarief de consumptie van eene belangrijke hoe veelheid geconserveerd dierlijk voedsel ten gevolge had en daarvan geen voldoende voorraad aanwezig was,, werden van het Departement van Marine eenige vaten gezouten vleesch en gerookt spek overge nomen, waaronder zich vaten van 100 kilogr. bevonden. Enkele daarvan zijn zelfs in 1884 op expeditie naar Tenom medegenomen, doch waren uitsluitend bestemd om aan boord, gedurende den over tocht, te worden geconsumeerd, en overigens in de te Tenom op te richten versterking waartoe het voornemen bestond te worden achtergelaten. Ten behoeve der ageerende troepen waren evenwel vaatjes van 15 kgr. spek medegegeven. En wat eindelijk de zakken met 50 lcgr. rijstbetreft, teekenen wij aan dat rijstin zulke volumineuse zakken, slechts bestemd is om in het garnizoen of te velde zijnde in het hoofdkwartier te wor den geconsumeerd; doch dat rijstdie door ageerende colonnes moet worden medegenomen, steeds verpakt is in zakken van 20 a 40 kilogr., naar gelang die zakken bestemd zijn om door één, dan wel door twee koelies te worden gedragen. Bovendien schijnt M. niet bekend te zijn met art. 9 der „Voor gaarden van aanbesteding voor de levering van levensmiddelen, enz. „ten behoeve van het Departement van Ooidog in ït'. I." hij zou anders geweten hebben dat artikelen, bestemd voor troepen, die deelnemen aan- of aangewezen zijn om deel uit te maken van expeditiën en excursiën, in vrachten van ongeveer twintig of veertig kilogr. verpakt worden; en had hij daarbij de uitrustingstaten, waarvan boven sprake, geraadpleegd, hij zou zich van de juiste opvolging dier be paling hebben kunnen overtuigen en ongetwijfeld tot de conclusie zijn gekomen dat de gevallen „dat expeditionnaire troepen dagen lang „zonder genoegzame voedingsmiddelen ageeren moesten" aan andere oorzaken moeten worden toegeschreven dan „eenig en alleen omdat „de groote omvang, resp. het gewicht der verschillende kolli's het „onmogelijk maakte deze te ontschepen, of wel ze den troepen over „land te doen volgen". Zijne ontboezeming: „wanneer die kolli's „kleiner cn lichter waren, zouden dergelijke wederwaardigheden tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 171