164 In Atjeh b. v. bestaat doorloopende machtiging om aan de militairen broodzakken uit te reikenmaar dat ze niet altijd worden mede gevoerd is eene quaestie, waarvoor de Intendance niet verantwoordelijk is. Intusschen houde de geachte schijver ons de opmerking ten goede, dat wij zijne bewering, als zouden de broodzakken in de magazijnen „tot „woning van ratten en muizen dienen" beschouwen als eene terloops aangewende poging om de lezers van dit tijdschrift een denkbeeld te vormen van de wijze, waarop de goederen in de magazijnen der militaire administratie worden bewaard. Wij zullen dit punt echter verder met stilzwijgen voorbij gaan, omdat het met de hoofdzaak niet te maken heeft en wij vreezen, door ons op zijpaden te begeven, te veel van het geduld van den lezer te vergen. „Gelijk bekend iszoo vervolgt M. op bl. 677 zijn opstel „ontvangt de soldaat alsdan" (d. i. op expeditie„veelal de in tarief 16 voorgeschreven vivres; van deze nu, is alleen hard brood geschikt „om op marsch medegenomen te worden. Ook hier dwaalt M. Op expeditie (niet te verwarren met excursieworden de troepen verpleegd volgens het militair tarief NJ. 20en wat de op marsch mede te nemen vivres betreft, zijn wij zoo vrij op te merken, dat zoowel bij verpleging volgens tarief N°. 16 als volgens tarief N°. 20 een stuk gerooid spek of gezouten vleesch, dan wel een blikje ad. 1 kilogr. Australisch vleesclizich al bijzonder eigenen om in de broodzak te worden medegenomen. Zijn philippica tegen het hard broodlaten wij voor zijne rekening. Alleen willen wij er de aandacht op vestigen, dat het hardbrood in verschillende soorten wordt aangetroffendat de in het gewestelijk magazijn van kleeding en uitrusting te Batavia in voorraad zijnde soort b. v. niet vooraf behoeft te worden geweekt om te kunnen worden geconsumeerddat genoemd surrogaat, in omstandigheden dat het niet mogelijk was den soldaat versch brood of warm voedsel te ver strekken, onschatbare diensten heeft bewezen, en dat wij bij ondervinding we.en dat in zulke omstandigheden, een stuk hard brood met gerookt spek zich zeer goed lieten smaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 173