165 „Voorts behoort gezorgd te worden'' zegt M. op bi. 678 „dat ieder soldaat, vóór het uitrukken, van eene voldoende hoeveelheid „eetwaren is voorzien. Het beste zou zijn, dat dit van Grouvernements- „wege geschiedde; dit zal onvermijdelijk uoodig zijn wanneer de „soldaten zich buiten het garnizoen, d. i. in 't bivak of nacht- „kwartier bevinden. Laat ons zien wat daaromtrent iu de 49 en 50 van het „Voor- „schrift op den velddienst" bepaald is: „Bij de bevelen, aangaande de verpleging op marsch, aan de troepen „uit te vaardigen, moet allereerst op de noodzakelijkheid worden gelet, „dat de man nimmer op marsch gaat, zonder voedsel te hebben gebruikt. „Bij eenigszins groote marschen zal aan de soldaten brood of ketoepat „verstrekt en op marsch medegenomen wordenom gedurende de „rusten te nuttigen. Wordt een marsch door eene langdurige rust in „twee deelen verdeeld, dan geschiedt de bereiding van de soep en „rijst gedurende dien tijd. „Is het te voorzien dat de soep en rijst eerst laat op den dag op „de nieuwe standplaats kan worden uitgedeeld, dau verdient het „aanbeveling, geconserveerde eetwaren in blik mede te nemen. „In 's vijands nabijheid en vooral indien een gevecht te verwachten „is, bestaat er nimmer zekerheid, wanneer eten verstrekt kan worden. „Het is dan van des te meer belang, den man vóór den afmarsch „behoorlijk te voeden en hem brood en ketoepat te doen medenemen. „Na den marsch of het gevecht wordt dan zoo mogelijk voor warm „voedsel gezorgd." De geachte schrijver gelieve derhalve uit het vorenstaande te ont waren, dat ten aanzien van den door hem aanbevolen maatregel reeds regelingen bestaan. Wij kunnen, naar aanleiding van het vorengeciteerds nog mededeeleu, dat wauueer brood op marsch wordt medegenomen, door de zorg der betrokken compagnies-commandanten, daaraan veelal het een of ander wordt toegevoegd, b. v. gerookt spekeen artikel dat, bij verpleging in garnizoen, uit de menage wordt bekostigd, doch bij verpleging op marsch of te veldeuit het bij tarief N°. 16 of 20 toegestane ration, van 's laudswege wordt verstrekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 174