166 „De nadeelen nu" zegt M. alverder op bl. 677 „die uit het „gemis van individueéle voedingsmiddelen (zoo noem ik kortheidshalve „de vivVes, die de soldaat zelf medeneemt) voortvloeien, zijn genoegzaam „bij de expeditiën naar Poeloe-Bras in 1887 gebleken. „Bestonden deze nu bij de eerste expeditie ook slechts in minder „merkbare ongemakken voor de soldaten, en werkten ze ook slechts ,-,schadelijk op het verloop van sommige operaties, bij de tweede daarentegen veranderden die ongemakken in ellendej officieren en „manschappen hebben bijna drie dagen lang werkelijk honger geleden. „Het gevolg hiervan waseen ontzettend (sic) groot getal afgematte „en zieke soldatenen dat deze omstandigheid mede oorzaak is geweest „dat cle expeditie misluktezal wel een ieder willen toegeven, die „deze medegemaakt heeft. De geachte schrijver schijnt bij het malen van zijne tafereelen, eene bijzondere voorliefde voor harde kleuren te hebben. Laat ons evenwel het gebeurde op Poeloe-Bras, in Januari en November 1887, uit een verplegings-oogpunt (om het zoo maar eens te noemen) kortelijk nagaan: Toen in het begin van Januari 1887 te Kot a-Rad ja het bericht werd ontvangen dat eene, naar gissing 100 man sterke vijandelijke bende uit de IV Moekims naar Poeloe-Bras was overgestoken om aldaar tegen onze vestiging in de Lambaleh-baai en het établissement bij den JVillemstoren vijandelijkheden te plegeo, werden twee colonnes onder de orders van de Kapiteins P. W I. Buijs en L. Brongers derwaarts gezonden, met de opdracht om zich, nadat hetN. schiereiland doorzocht en daarbij gebleken zou zijn dat de vijand zich daar niet ophield, te vereenigen in de Zandbaai, zich in te schepen op de stoom schepen, welke hen daar zouden komen afhalen, en daarmede te stoomen naar de Zuidkust van het eiland. De colonne Brongers zou ie Oleh-Paja, de colonne Buijs te Lam- poejang debarqueeren om daar, met medewerking van de bevolking, de vijandeljjke bende op te sporen. Beide colonnes waren voorzien van vivres en slachtvee voor de behoefte van 14 dagen, de noodige keukengereedschappen, benevens respectievelijk 38 cu 20 dwangarbeiders voor den transportdienst. V ij zullen de beide colonnes in hare bewegingen niet volgen, doch

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 175