170 hem toch niet konden volgen en aangezien bovendien de zware regens van ongunstigen invloed op den gezondheidstoestand dreigden te worden, werd nog dienzelfdeu dag tot den terugtoch t naar Oleh-leh besloten, 's Avonds tegen 7 uur kwamen de troepen aldaar behouden aan. Gedurende deze acht-daagsche excursie is zeer veel van hen gevergd. Niettemin heeft de soldaat de vermoeienissen doorstaan en de ont beringen gedragen op eene wijze, die boven lof verheven is, terwijl bij dit alles de goede geest niets te wenschen heeft overgelaten en ook de gezondheid daaronder Diet heeft geleden. Uit vorenstaand, aan betrouwbare gegevens ontleend relaas blijkt dus niet dat officieren en manschappen bijna drie dagen lang werkelijk honger hebben geleden", evenmin dat daarvan „een ontzettend groot „aantal afgematte en zieke soldatenhet gevolg was, en ook niet „dat deze omstandigheid mede oorzaak is geweest dat de expeditie mislukte Op bl. 678 t/m. 681 betoogt M. het nut van conserven van gering volume en gewicht, die, bij voldoende voedingswaarde, als „individueel voedingsmiddelzouden kunnen dienen; wijst daarbij op de voor treffelijke eigenschappen van het carne pura een geeft ten slotte in overweging om aan expeditionuaire troepen eene voldoende hoe veelheid samengeperste conserven, hetzij carne-pura preparaten, dan wel andere daarmede overeenkomeude, mede te geven. De geachte schrijver veroorlove ons de opmerking, dat het carne-pura hetwelk hij in zijn opstel op het tapijt brengt, niet nieuw is, maar, zoowel in buitenlaadsche- als in onze militaire tijdschriften, reeds vele pennon in beweging gebracht heeft. Zoo verscheen in het „Indisch militair tijdschrift" van 1884 (deel II, bl. 153) van de hand van den Kapitein-intendant van het Neder- landsche leger E. G. Winckel, een opstel, getiteld: Eenige be- schouwingen betreffende de verpleging met verduurzaamde levensmid delenwaarin ook het carne-pura besproken werd, terwijl in den „Militairen Spectator van dat jaar (bl. 641) eveneens een opstel van dien Intendant, getiteld: Ret carne-pura voor de leg er verpleging" het licht zag. In die opstellen deelt de heer Winckel o. a. het resultaat van zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 179