- 8 Toekoe Tjihik van Pasangan niet aanwezig was, konden de hangende quaestiën daar nog niet stellig worden uitgemaakt. De minderjarige zoon van den radja van Kerti, Toekoe Ab- doel Madjid, werd bij die gelegenheid als de opvolger zijns va ders erkend. Yoorloopig werd bepaald, dat de door Pasangan veroverde streken onder het bestuur van een jongeren broeder van den radja zouden worden gesteld. Er bleef dus wel eene gespannen verhou ding tusschen Kerti aan de eene, Pasangan en Ge don gaan de andere zijde bestaan, maar tot vijandelijkheden kwam het niet meer. Wat de bovenbedoelde „dubbelzinnige houding" van den Maharadja van Telok Semawé betreft, moeten wij hier nog mededeelen dat hem, in den aanvang des jaars, eene belangrijke boete werd op gelegd tot goedmaking van de schade, door een Chineesch handelaar bij de verovering van Bajoe en Tjoenda geleden, en van de kosten van voeding der uit hun land verdreven bewoners dier streken, zoolang zij aan het strand van Telok Semawé waren gekampeerd geweest. Het blijkt niet, waarom voor deze uitgaven juist het hoofd van Telok Semawé, en niet de veroveraars (vooral de radja van Pasangan) van genoemde landschappen werden ver antwoordelijk gesteld. De Maharadja bleef eerst weigeren de opgelegde schadevergoeding te betalen, doch hij ging er in de maand Maart 1886 toe over, toen de zeemacht ook aan zijne kusten twee maan den lang dwangmaatregelen had toegepast. Op de Oostkust van Atjeh werd, in Mei 1885, de rust op ernstige wijze verstoord. Toe koe Lambaq, het eertijds door den Radja vau Edi be sar uit zijn gebied verdreven hoofd van Tepian Batoe, deed den 2en Mei een inval in die landstreek, doch werd reeds den vol genden dag weder verdreven. De waarnemend Civiele Gezaghebber te Edi schreef den radja van Edi Tjoet, broeder van Toekoe Lambaq, dat hij had zorg te dragen dat de vijandelijkheden werden gestaakt, daar anders de peperuitvoer uit zijn land zoude moeten wor den verboden. De vorst van Edi Tjoet beloofde dit, en werkelijk scheen Toekoe Lambaq zijne vijandige plannen nu op te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 17