171 onderzoek naar de eigenschappen van dat vleeschpoeder mede, en komt tot de conclusie dat het carne-purazooals het- toen vervaardigd was en iu den handel werd gebracht, als vleesch-conserve voor de leger- verpleging volkomen onbruikbaar moest worden geacht, voornamelijk omdat de daarvan toebereide spijzen niet alleen zeer onsmakelijk maar ook miu of meer walgelijk waren. Blijkens zijn opstel: Een en ander over carne-pura of vleesch poeder, opgenomen in het „Indisch militair tijdschrift" van 1884 (deel II, bl. 484) was de Kapitein-intendant van het Indisch leger D. Hasselaer evenwel een ander gevoelen toegedaan en meende deze, op grond van door hem genomen proeven, het vleeschpoeder ter gedeel telijke vervanging van het versche vleesch, voor de voeding van den Indischen militair te moeten aanbevelen. Dat voorstel vond echter, blijkens het in het „Indisch militair tijdschrift" van 1885 [deel I, bl. 537] opgenomen artikel„Een voor gestelde proef met carne-pura bij het Indisch legeiernstige bestrij ding van de zijde van den Kapitein-intendant E. G. Winckel, die daarin o. a. helder aantoont, waarom vleeschpoeders, vleeschextracten en in het algemeen alle preparaten welke, zoowel iu vorm als in andere opzichten, de kenmeikende eigenschappen van het product of de producten waaruit ze vervaardigd zijn, geheel verloren hebben, nimmer als aanbevelenswaardige conserven voor de legerverpleging kun nen worden beschouwd en waarom, in dit opzicht, aan het blikken- vleesch, en in 't algemeen aan alle iu blik verduurzaamde levensmid delen verre de voorkeur moet worden gegeven. Tegenover de bewering van M. [bl. 679] dat de carne-pura prepa raten bij het Duitsche leger zouden zijn ingevoerd, stellen wij de navolgende mededeeling van den heer Winckel: „Ten bewijze dat men in de legers der groote mogendheden, die „dun toch zeker in de eerste plaats aan een doelmatig verduurzaamd „voedingsmiddel van gering volume en gewicht behoeftejiebben. niet „aun de invoering van het carne-pura denkt, moge nog het volgen- „de dienen: „In Duitschland werden nog onlangs bij sommige gedeelten van „de meeste legerkorpsen zeer omvangrijke en nauwgezette proeven „met eene bijzondere wijze van voeding genomen, waarbij het voedsel

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 180