174 „Hoewel de monsters (1) met de meeste zorg en geheel overeen komstig de op de étiquetten aangegeven gebruiks-aanwijzing werden „toebereid, leverden zij, zonder onderscheid, eene hoogst onsmakelijke „spijs op, welke bovendien een zeer onaangenamen reuk verspreidde. „Het gebruik daarvan wekte dan ook een sterken tegenzin op, „die slechts met moeite kon worden overwonnen. „He later herhaalde proeven met andere monsters, die, even als „de eerstbedoelden, naar behooren voorzien waren zoowel van het „fabrieksmerk, als van de handteekening van den met de controle „belasten scheikundige, leverden dezelfde ongunstige resultaten op. „Ten aanzien van de duurzaamheid van het hierbedoelde vleeschmeel, „bleek het der commissie, dat, de bewering, als zoude het niet „samengeperste carne-purazelfs onder ongunstige omstandigheden, „gedurende eenige jaren, zonder te bederven, bewaard kunnen wor- „deu, mede ten eetienmale onjuist is. „Een monster, dat in een min of meer vochtig vertrek bewaard „werd, was reeds na 14 dagen geklonterd, terwijl daaraan na eene „maand zeer duidelijke kenteekenen van ontbinding konden worden „waargenomen. „Blijkbaar bezit het carne-pura alzoo, evenals de vroeger in den „handel gebrachte soorten van vleeschmeelde hierboven vermelde „nadeelige eigenschappen en is professor Hofmann er al evenmin in „geslaagd als anderen, om door zijne methode van bereiding, die „eigenschappen weg te nemen. „De hoogopgeschroefde aanbevelingen van dit artikel vinden dan „ook, naar de meening der commissie, haar oorsprong in de behoefte „aan reclame en zijn niet in overeenstemming met de werkelijkheid. „In verband met de bij deze eerste proeven verkregen uitkomsten, (1) Twee monsters onvermengd en niet geperst vleeschmeelelk van 100 g. verpakt in een vierkante huls; Twee monsters Patent Fleischgemüseelk van 125 g. bestaande uit carne-pura, het eerste met lwonen- het tweede met erwten-meel, beide tot cylindervormige patronen geperst en eerst in bladtin en daarna in gewoon papier verpakt; Een monster Patent Fleischbrotsuppein vorm en verpakking overeenkomende met de laatstgenoemde monsters, doch waarin in plaats van boonen- of erwtenmeel, brood aan het vleeschmeel was to gevoegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 183