181 van de resultaten der gedurende een geheel jaar, bij verschillende weersgesteldheid, genomen proeven. Omtrent het magazijnsvuur zegt het reglement het volgende. Dit vuur wordt aangewend le. Door den aanvaller, als laatste voorbereiding tot den storm. 2e. Door den verdediger, tegen den storm van den aanvaller. 3e. Tegen cavalerie en bij plotselinge ontmoeting van den vijand. 4e. Tegen een teruggeslagen vijand. In al deze gevallen zal de vuurleiding dikwerf geheel of ten deele ontbreken en de schutter zelf over het gebruik van het magazijn te beslissen hebben. Opdat hij den magazijnsvoorraad niet op een ver keerd oogenblik verspille, moet hem geleerd worden, het magazijn slechts op het beslissend moment of tot afweer van een dreigend gevaar aan te wenden op de afstanden van 300 tot 800 M. mag alleen bij uitzondering over dit vuur beschikt worden, als de gele genheid zich voordoet om zeer gunstige, gedurende een kort tijds verloop zichtbare doelen te beschieten en overwegingen van tacti- schen aard een zeer snel vuur noodzakelijk maken. Gaarne wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om eenige bijzonderheden uit het Duitsche scliietreglement ten beste te geven, waardoor men een begrip kan verkrjjgen van de opvattingen, die bij het beste leger der wereld ten opzichte van het schieten der Infanterie bestaau. In de eerste plaats is de compagniescommandant verantwoordelijk voor de opleiding in de schietkunst van officieren, onderofficieren en minderen der compagnie. De officieren en onderofficieren moeten de theorie van het schieten nauwkeurig kennen en voldoende practische bekwaamheid bezitten, om een wapen te kunnen inschieten en zijne gebreken door proef- schoten te kunnen bepalen; zij worden voortdurend geoefend in het aanleggen en mikken, om hunne bekwaamheid te onderhouden en te volmaken. De houding van den instructeur is van invloed op de vorderingen van den manhij moet rekening houden met den persoonlijken, phy- sieken en moreelen aanleg van den schutter, ten einde hem niet te

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 190