182 - ontmoedigen. Het slechte schieten is maar zeer zelden een gevolg van fouten, door den schutter uit onachtzaamheid of luiheid begaan, want in het algemeen draagt de man aan dit gedeelte van den dienst bijzonder veel lust en liefde toe. Het is de taak van den instructeur, deze eigenschappen te onderhouden en te ontwikkelen "Wat het afstanden schatten aangaat, eischt het reglement: 1° Yoor de manschappen, dat zij tot op 400 M. met zekerheid kunnen schatten en voorts tot op 800 M. daarin geoefend worden. 2C Yoor de officieren, onderofficieren en bijzonder begaafde min deren, dat zij tot op 800 M. den afstand kunnen bepalen en daarin onderricht worden tot op 1200 M. 3° Yoor de officieren, dat zij nauwkeurig en vlug de afstanden van 800 M. en meer van kaarten op groote schaal kunnen aflezen. Gedurende het gevecht houdt de pelotonscommandant 2 a 3 daartoe geschikte manschappen in zijne nabijheid, die uit eigen beweging de afstanden schatten tot de verschijnende doelen en den uitslag aan hunnen chef melden; zij observeeren niet alleen de doelen, waarop men schiet, maar ook het overige deel van het gevechtsveld. Bij de oefeningen, die voorafgaan aan en als voorbereiding dienen tot het gevechtsschieten, worden de schutters naarmate van hunne bekwaamheid in drie klassen onderscheidenaan die oefeningen nemen niet alleen de minderen, maar ook de kapiteins en luitenants der compagnieën alsmede de adjudanten deel; de indeeling der officieren bij de onderscheidene klassen wordt op voordracht van den compag niescommandant door den bataljons-chef vastgesteld. De officieren en onderofficieren, die tweemalen aan de eischen der 1° klasse hebben voldaan, vormen eene speciale klasse, waarvoor de regementscom- mandaut bijzondere voorwaarden van overgang voorschrijft. Bij elke oefening is een schrijver belast met het noteeren der ge- geschoten punten; hij neemt iu de nabijheid van den Officier-instruc teur plaats, schrijft het resultaat van elk schot, zoodra dit door den schutter is opgegeven, met inkt in en meldt vervolgens met luider stemme den naam van den schutter en het verkregen resultaat zoo er verschil bestaat tusschen de opgave van den schutter en het sein van den aanwijzer geeft hij daarvan terstond kennis. Elke on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 191