183 juiste inschrijving, waarbij opzet in het spel is, kan gestraft worden volgens artikel 139 van het militair strafwetboek, waarbij als maximum eene gevangenisstraf van zes maanden tot drie jaren is bedreigd. Niets is opwekkender voor den soldaat, niets werkt het onderwijs meer in de hand dan het ijverig medewerken en het tot voorbeeld dienen van den officier bij de schietoefeningen. Daarom moeten de officieren in de gelegenheid worden gesteld, zich eene bijzondere bekwaamheid in het schieten te verwerven. De bataljonscommandant moet hen uitnoodigen om onder zijné leiding die zich niet door dwaDg mag kenmerken het juistheidsschieten te beoefenen en het daarbij bezigen van eigen wapenen toestaan. De vuur discipline beoogt de stipte uitvoering der bevelen in het vuur, de nauwgezette nakoming der voorschriften omtrent het ge bruik van het wapen en de te volgen gedragslijn in het vuur. Zij eischt, dat de soldaat onder het vijandelijk vuur bedaard blijve, ook dan, wanneer hij het nog niet moet beantwoorden, dat hij met zorg schiete, partij trekke van het terrein, om de werkzaamheid van zijn schot te verhoogen, voortdurend op zijn chef en op den vijand lette, het vuur stake, zoodra het doel verdwijnt, naar het fluitje van zijnen chef luistere en elk ander bevel van dezelfde beteekenis opmerke. De vuurdiscipline moet den soldaat zoo krachtig worden ingeprent dat hij er ook dan nog aan gehoorzaamt, als de leiding gebrekkig wordt of totaal ontbreekt en de houding van de vurende linie van het persoonlijk initiatief van elk man of wel van het voorbeeld van bijzonder dappere en ontwikkelde manschappen afhangt. Om het persoonlijk initiatief op te wekken en te onderhouden, moet de ge vechtstoestand, die zich door het verdwijnen der bevelvoering kenmerkt, dikwerf beoefend en den soldaat geleerd worden, zich in die omstandigheden onberispelijk te gedragenbetreffende het vuur in die oogenblikken is bepaald, dat tot op 400 M. op alle, van 400 tot 800 M. op breede en hooge doelen en boven de 800 M. niet gevuurd mag worden. Om den soldaat te toonen, wat hij van zijn wapen verwachten kan en onder welke omstandigheden het beste resulaat verkregen kan wor den, ook al om het instructeurspersoneel theoretisch en practisch te

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 192