184 ontwikkelen, houdt men bijzondere oefeningen, waarbij men er zoo- veei mogelijk naar streeft, om den soldaat een gunstigen indruk van de uitwerking van zijn geweer te geven. 1°. Met drie geweren, een dat laag, een dat boog en een dat juist schiet, wordt op 100 M. door een goed schutter, gezeten achtereen tafel, opgelegd geschoten mot elk geweer worden vijf schoten gedaan, uit het verschil in ligging der drie aldus verkregen schijfbeelden blijkt, dat men niet met alle geweren op hetzelfde punt, mag mikken, maar rekening moet houden met de bijzonderheden van elk wapen. 2°. Een als voren opgesteld goed schutter schiet op 200, 250, 350 en 400 M. op eene sectieschijf en op 600 M. op twee boven elkaar staande soctieschrjven, waarop de mikpunten aangegeven zijn. Op eiken afstand worden vijf-en-twintig schoten gedaan. Eene vergelij king van de oppervlakken der schijfbeelden met de trefvlakken van onderscheidene oorlogsdoelen doet zien op welke afstanden men nog kans heeft, die doelen met elk schot te treffen. 3°. Op de afstanden vau 50 t/m 400 M. schiet een als sub 1 op gesteld goed schutter op eene sectieschijf. Op eiken afstand wordt e'er.e nieuwe schijf genomen en een vijftal patronen verschoten, mikpunt in den onderkant der schijf. Dit ge schied zijnde geeft men van ieder der verkregen beelden het midden door verschillend gekleurde schijfjes papier aan, plaatst de schijven achter elkaar op de onderscheidene afstanden en geeft aldus een denkbeeld van de baan en hare verheffing. Om te laten zien op welke plaatsen men in de werkelijkheid getroffen zou hebben, stelt men naast elke schijf een iiggenden, knielenden of staanden man op, hetgeen tevens licht verspreiden zal omtrent de keuze van vizier en mikpunt. 4e. Mikkende op hetzelfde punt, worden eerst vijf schoten met en daarna evenveel zonder bajonet gedaanuit het verschil in ligging der beelden zal blijken, dat de sabelbajonet het schot laaglinks doet afwijken. 5°. Afzonderlijke, gedekte schutters vuren op achter palissaden, blindeeringen of zandzakken opgestelde schijven; hierdoor leert de soldaat do verschillende dekkingen en haren invloed op de uitwerking van het vuur kennen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 193