195 deel, hetwelk de bevestiging van de sabel aan den zadel aanbiedt, dat is: het zich daarbij gemakkelijker bewegen van den afgezeten ruiter gedurende het gevecht te voet, kan voor de Ind. cavalerie slechts zeer geringe waarde worden gehecht; immers, het gevecht te voet, dat voor elke cavalerie een wijze van optreden is, die uitzondering moet blijven, zal door de Indische wel bij zeer zeldzame uitzondering in toepassing worden gebracht, al ware zulks alleen om hare uiterst geringe getal sterkte, en zelfs in die zeer zeldzame gevallen zal het gevecht te voet hier in Indie wel altijd een defensief karakter dragen, dus weinig beweeg baarheid der afgezeten manschappen vorderen. Electrisch licht en ballons captifs In de „Revue Militaire Beige" wordt een verslag gegeven van dc be legeringsoefeningen, door het Italiaansche leger ten vorigeu jare bij de vesting Verona gehouden. Over de bij die gelegenheid toegepaste electrisehe verlichting en „ballons captifs," die in den jongsten tijd ook voor onze Indische toestanden nog al eens ter sprake kwamen, wordt daarin hot volgende medegedeeld „Men kreeg geen enkele goede uitkomst met de proeven, door beide partijen genomen, om gedurende den nacht het terrein te verlichten door middel van electrisch licht. De toestellen werkten zeer goed, maar men merkte op dat het licht zeer zware en uitgestrekte schaduwen wierp de details van het terrein konden niet onderscheiden worden, evenmin als de werken van den vijand, zelfs op korte afstanden, althans wanneer het terrein bedekt was. „Hot gecombineerd gebruik van het electrisch licht en den „ballon captif" leidde tot geen betere resultaten, doordien ondanks de verheffing van den waarnemer het nadeel der zware schaduwen bleef bestaan; om dit te ontwijken zoude de projector op eene groote hoogte moeten worden opgesteld. In de laatste periode der oefeningen kon de verdediger een en ander waarnemen door uit den omtrek van het fort S. Massimo het open terrein in de nabijheid van fort Lugagnano te verlichten, maar men moest daartoe den photo-electrischen projector dicht bij de te ver lichten plek brengen en dus binnen het bereik van vijandelijke onder nemingen. In de practijk zoude deze aanwending dus niet bruikbaar zijn. Met de laatste zinsnede zou men het vermoedelijk al spoedig eens zijn. En toch zou men dan voorbarig zijnwant dat het integondeel ver van gemakkelijk is electrisehe lampen, zelfs op korten afstand, door

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 204