11 den 30en December in de koeala van Edi Tj o et wapens en munitie werden binnengesmokkeld. De militaire commandant, tijdig gewaar schuwd, zond onverwijld eene patrouille van gewapende politiedie naren van den Radja van Edi uit, en deze slaagde er in, 45 Chasse- pot-geweren en 2000 patronen te achterhalen. Indien men echter al plannen had gehad, zij kwamen niet tot uit voering. Voorloopig bleef alles rustig, zoodat de Radja van Edi zich in April 1886 naar Kota Radja kon begeven ter bijwoning van de boven reeds vermelde conferentie van de hoofden van de Noord- en Oostkust met den Gouverneur. Tot die rust werkte wellicht de oprichting mede van een blokhuis aan de koeala van Edi bes ar, dat in April gereed kwam en door troepen van den Radja werd bezet. Toch waagden de onruststokers, thans onder aanvoering van Toekoe Nja Makam en Toe koe Nja Aboe, die zich in den laatsten tijd te Oelir-Gadj ah, in de bovenstreken van Bagoh, hadden opge houden, den 14en Mei nog eene poging om het grondgebied van E d i be sar binnen te dringen. De gewapende politie van den Radja, gesteund door bevolkingspatrouilles, verijdelden die pogingen evenwel, en na dien tijd hadden geene rustverstoringen meer plaats. Den 9en Juli 1886 werden twee Edische kooplieden, op den grooten weg tusschen Edi en Pedawa, beroofd en verwond. Eene bevol kingspatrouille, gesteund door gewapende politiedienaren van den Radja van Edi, slaagde er in, den hoofdaaulegger van deze rïtisdaad een familielid van den Radja van Pedawa be sar met een zijner volgelingen gevangen te nemen. Die personen wisten echter te ontvluchten en sloten zich aan bij Si Sarong, een berucht zee- roover, die sinds een paar jaren de kust van Simpang Olim tot Perlak voor Chineesche en Inlandsche handelaren onveilig maakte. Op het bericht dat Si Sarong zich in het zeegebied van Djolok ketjil ophield, nam het bestuur, in het laatst van October 1886, in overleg met den radja, de noodige maatregelenen bij een gevecht, den 31en door den radja met de zeeroovers gevoerd, werd Si Sarong gedood. Weldra verliep zijne bende, zoodat de veiligheid in de wateren van de Oostkust aanmerkelijk verbeterde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 20