20.1 massa's op te treden, zoodat voor ons tevens het gevaar vermindert. 4. Mocht het noodig zijn onze geheele macht in een gesloten massa op te stellen, zoo moeten toch in de nabijheid des vijands de afdeelingen in gesloten orde blijven. 5. Mocht de vijand ons aanvallen, dan moet deu manschappen worden ingeprent dat zij, in gesloten orde blijvende, veilig zijn, doch zoo zij die orde verbreken zich niet zullen kunnen staande houden. 6. Kleine gesloten at'deelingen, zelfs al zijn zij omringd door den vijand, zijn niet aan hunne plaats gebonden. Een laDgdurigeu strijd kan de vijand niet met hen volhoudeneen terugtrekken of avau- eeeren blijft mogelijk. 7. Om kleine vijandelijke benden uit hare stellingen te verdrijven, moet men gebruik maken van de bajonet, doch in het bestrijden van grootere afdeelingen bezige men het geweer als schietwapen. 8. Het gebruik van Cavalerie als hulpwapen is dikwijls aan te bevelen; zelden kan eeu Inlandsehe vijand een charge doorslaan. Met energie optredende, kan zij eene omsingeling der Infanterie verijdelen of haar bevrijden, zoo zij reeds mocht ingesloten zijn. Hoewel het iu de meeste gevallen raadzaam is, tegen een Iuland- schen vijand aanvallend te werk te gaan, moet toch steeds in al onze handelingen een defensief karakter liggen. Wat boven reeds gezegd is omtrent het binnenrukken van het vijandelijk grondgebied, geldt tevens voor deu opmarsch eener aau- valscolonne. Noch in het eene, noch in het andere geval is het terrein achter de troepen veilig, zoodat maatregelen moeten getroffen worden om de transportmiddelen, die de troepen volgen, te be schermen tevens moet voorzien worden iu een veilige plaats voor de ambulance en non-combattanten. Deze plaats zal ook het toe vluchtsoord zijn voor de colonne, als zij terug moet trekken, en waar dus een verdedigend gevecht zal geleverd worden tot men den vijand tot wijken genoodzaakt heeft. Dikwerf is het juist hier, dat de beslissende slag zal geleverd wor den, terwijl de overige operatiën zich dan bepalen tot schermutselin gen om verschillende punten, zooals b. v. het verdrijven van kleine vijandelijke afdeelingen uit stellingen, vanwaar zij de colonne bemoeie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 210