204 van dezen marschvorm verloren en, vóór men een halve mijl was vooruitgekomen, waren de zijcolonnes bij de voorflank aangesloten en was, uitgezonderd de troepen der achterhoede, het geheel in ba- taille opgemarcheerd. Daar de strijdmacht der Ashantijnen was terug getrokken, had dit geen uadeelige gevolgen en men bereikte zonder ongelukken Amoaful. In deze handelwijze zien wij het beginsel van de carré's van Napoleon weder in practijk gebracht, doch gewijzigd naar de omstandigheden. De noodzakelijke behoefte aan eene afgebakende ruimte, waarbinnen gewon den en non-combattanten een schuilplaats vinden, doch het karakter van de landstreek in verband met dat van den vijand, maakte een geheel aaneengesloten opstelling der troepen niet bepaald noodig. Ook bij de bevrijding van Mafeteng vinden wij dezelfde leidende grondgedachte, doch eveneens naar de omstandigheden gewijzigd. Door een landstreek, onveilig gemaakt door een talrijken vijand die van elke zijde verwacht kon worden, moest zich een konvooi van ongeveer vijftig ossenwagens bewegen. Er waren geen troepen genoeg om het transport te omringen met een onafgebroken cordon, zelfs al had dit aanbeveling verdiend. De manschappen werden dus in vier afdeelingen gesplitst een voor de voorhoede, een voor de achter hoede en de overigen voor de beide flanken. Bij een aanval kon ieder dezer afdeelingen, die in gesloten orde bleven, lang genoeg weerstand bieden om ondersteuning af te wachten. Viel de vijand met zijn geheele macht slechts één zijde van het transport aan, zoo konden de troe pen snel genoeg op het bedreigde punt geconcentreerd worden werd van alle zijden te gelijk aangevallen, dan kon de vijand zelf niet overal even sterk zijn en iedere afdeeling was in staat hem het hoofd te bieden. Zoowel om aan onze beweging eenig offensief karakter te geven als om de bedoelingen des vijands uit te vorschen, marcheerden drie afdeelingen Yeomanry de colonne vooruit; een volgde den weg, de beide andere marcheerden in het zijwaarts gelegen terrein. Tot een wezenlijken aanval der Basoeto's op het transport kwam het niet; zij bepaalden zich er toe ons te vergezellen en een wel hevig doch onschadelijk vuur te onderhouden. De Yeomanry rukte bij herhaling tegen hen op en bracht hun wel eenige verliezen toe, doch zij trokken telkens terug.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 213