206 Eens deed eene vijandelijke bende, onze vooruitgerukte troepen omtrekkende, een poging het transport te naderen, doch een enkel goed gericht salvo dreef haar terug. Bij eene andere gelegenheid viel eene afdeeling onzer ruiters, die eenige vijanden nazette, in een hinderlaag. De Basoeto's nl. trokken terug op een heuvel en ver dwenen achter den top. In het vuur der vervolging stoof do Yeomanry eveneens den heuveltop over met het noodlottig gevolg dat zij zich plotseling geplaatst zag' tegenover een tienmaal sterkeren vijand. Vijf en dertig mail betaalden hunnen overmoed met den dood. Yv enden wij van deze voorbeelden van den werkdadigen strijd den blik af, om te overwegen wat geschied zou zijn als de colonne, die naar Ulundi oprukte, op marsch ware aangevallen, dan ontmoeten wij reeds dadelijk een moeielijkheid. De maatregelen tot verdediging door middel der „laager-formatie" zijn reeds beschreven, maar deze verdedigingswijze brengt natuurlijk vertraging teweeg in den opmarsch. Men kan zich toch de moge heid voorstellen dat de Zoeloe's steeds in de nabijheid der colonne bleven, haar voortdurend met een aanval bedreigden doch dien nim mer ondernamen, zoolang het transport in den laager-vorm bleef. Het wagenpark opbreken en den marsch voortzetten zou dan zeer gevaarlijk geweest zijn, daar het konvooi veel te lang was, om krachtig door de beschikbare troepen te worden beschermd. Doch te wachten op een aanval, die toch niet kwam, was evenmin mogelijk. In zulke omstandigheden nu is het raadzaam Cavalerie te bezigen, ondersteund door Artillerie. Binnen behoorlijken afstand van don vijand oprukkende, kan zij hem verliezen toebrengen en daardoor tot handelen dwingen. Werkeloos blijven kan hij dan niet, hij moet terugtrekken of aanvallen. Zonder twijfel zal dit laatste geschieden, waardoor dan de taak der troepen wordt teruggebracht tot de ver dediging van een „laager". Trekt de vijand terug, dan moet hij tot op groot,en afstand vei- dreven en zoolang vervolgd worden als mogelijk is, zelfs dagen achtereen, doch voorzichtigheid moet hierbij worden in acht genomen, opdat de vervolgende troepen niet worden afgesneden door her- zaïnelde benden. Het was echter zeer goed mogelijk een vijandelijken aanval af te slaan, zonder dat men tot de „laager-formatie" zijn toe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 215