207 vlucht had behoeven te nemen, en wel dooi' toepassing der tactiek, welke door de colonnes, die ter ontzetting van Mateteug oprukten, gevolgd werdtegenover een vijand, die van zijn onverschrokkenheid nog niet zulke blijken gegeven heeft als de Zoeloe's, zoude men ton minste geneigd zijn dit aan te nemen. Hiertoe is het allereerst noodig de colonne zoo kort mogelijk te maken door met zooveel wagens in front te marcheeren als het ter rein toelaat. De beschikbare macht wordt nu in deelen gesplitst, waarvan een voor de vóór- en een voor de achterhoede, benevens eene afdeeling voor iedere kwart mijl (402 M.) der colonne-lengte. Zij blijven in gesloten orde en mogen niet zwakker zijn dan 300 400 man; bij een aanval zullen zij in den regel niet alleen zich zelf kun nen verdedigen, doch ook het transport-gedeelte tot de nevenafdeeling. Het is natuurlijk mogelijk dat eeu doortastende vijand toe op het transport doordringt en eenig trekvee nedersabelt, doch hij zal zijne vermetelheid duur betalen en het is ternauwernood denkbaar dat hij op zulk een korten afstand lang stand kan houden om ons veel nadeel te berokkenen. Maar als wij rekening te houden hebben met dien verbazenden moed, doodsverachting en ik zou bijna zeggen onkwetsbaarheid, die den Zoeloe's werden aangewreven,—ja, dan zou zulk een handelwijze onbezonnen zijn. „Formeer laager en verdedig „U" is dan het consigne; doortastendheid en snelheid van beweging worden dan maar prijs gegeven Waar défilé's moeten gepasseerd worden, stuit men op een andere moeielijkheidde colonne kan niet opgesloten blijven, doch zal aan merkelijk uitgerekt worden. De te nemen maatregelen verschillen naarmate het défilé lang of kort is. Voor het eerste geval is de beste wijze, om het veilig door te trekken, het formeeren van een „laager" bij den ingang en dit door een bewakings-detachement te laten beschermen. Met de overige beschikbare troepen wordt dan de vijand aangevallen. Is die ver slagen of' verjaagd, dan zal hij den doortocht van het transport niet meer bemoeielijken. Doch in sommige gevallen kan deze wijze van handelen vertraging

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 216