209 windstreken front moest gemaakt worden. Een bepaald transport viel er niet te verdedigen, slechts een aantal munitie- en gereed- sohapswagens vergezelden de colonne en moesten beschermd worden ook een veilige plaats voor het veldhospitaal was noodig. TTit dit alles volgt nu dat onze troepen in zekeren zin een hol carré moe sten formeeren, waarbinnen de wagens en de ambulance konden geplaatst worden. Gaan wij thans na welke maatregelen genomen werden. De geheele Infanterie werd op twee gelederen in een groot hol carré opgesteld, de stukken gelijkelijk over de flanken verdeeld. Een re serve van ongeveer twee compagnieën per flank benevens de Inland- sche troepen bleven binnen het carré. De bereden manschappen zwermden naar alle zijden uit om den vijand op te zoeken en in gevecht te wikkelen; zij moesten binnen het carré terugtrekken als zij het te kwaad kregen. Hoewel de vijand overal langs de hellingen der heuvels gezien werd, bemoeielijkte hij echter onze bewegingen niet. Langzamerhand kwam hij nu te voorschijn en geraakten onze ruiters in gevecht. Zij trokken, door de Zoeloe's gevolgd, terug en toen deze laatsten binnen het bereik van ons Infanterievuur gekomen waren, rende de Cavalerie het carré in. Op hetzelfde oogenblik vlogen nu de Zoeloe's onder het afgeven van een hevig vuur op onze troepen aan, die weldra hun vuur openden en dit zonder ophouden voortzetten tot de vijand afdeinsde. Dit geschiedde echter niet vóór hij op sommige plaatsen op 50 a 60 M. van het carré was doorgedrongen, maar het vuur onzer troepen was zoo hevig dat zijne verliezen ontzettend waren. Toen hij eenmaal begon terug te trekken, was het gevecht feitelijk geëindigd,want door het mislukken zijner poging om ons te naderen, was zijn moreele kracht vernietigd. De Cavalerie nam de vervolging op zich en veranderde den terugtocht in eene vlucht. Zonder onze strijdmacht ook maar een voet te verplaatsen, was den vijand eene beslissende nederlaag toe gebracht, terwijl wij slechts geringe verliezen te betreuren hadden. De slag bij Uiundi trof doel en was eene gemakkelijke overwin ning; tot zoover is de gevolgde tactiek dus gerechtvaardigd. Doch hieruit volgt volstrekt niet dat eene dergelijke vechtwijze bij eene andere gelegenheid even goede resultaten zoude opleveren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 218