210 Hoe meer men in de détails doordringt hoe duidelijker het ons wordt dat de te Ulundi getroffen maatregelen, althans in theorie, te veroordeelen zijn. Tegen den daar te bestrijden vijand bleken zij te voldoen, doch tegenover een anderen tegenstander waren zij in de toe passing minstens gevaarlijk. In een vierkant, waarvan de zijden slechts eene lengte hadden van 150 yards (137 M.), was eene macht van 5000 man opeengepakt en vormde als het ware eene compacte massa. Zelfs voor den slechtsten aller schutters was het onmogelijk zulk een doel te missen, doch gelukkig maakten de Zoeloe's een onbegrijpelijk slecht gebruik hunner vuurwa penen. Zij verwondden slechts 140 man en wij mogen niet verwachten, ooit weder tegenover zulke slechte schutters geplaatst te worden. Het is waar dat Inlandsche vijanden nimmer zoo goed gewapend zijn of van hunne wapens zulk een gebruik weten te maken als onze troepen, doch dit wordt eenigszins vergoed door hunne overmachtige getalsterkte. Eenige opmerkingen over de begrippen, die bij de Inlanders heer- schen omtrent het schieten, zullen hier niet overbodig zijn. Gedurende den Basoeto-oorlog werd, door het reeds op grootcn afstand bloot staan aan een hevig vuur, onze koloniale krijgsmacht er op minder aangename wijze aan herinnerd dat de Inlanders onaf hankelijk zijn van een menigte regels die de handelingen eener Euro- peesche macht beperken. Sommigen beweerden dat in dien oorlog de vijand beter bewapend was dan onze troepen. Bij onderzoek zal ons evenwel blijken dat de oorzaak van het bovenstaande eerder te zoeken is in het gebruik der wapenen dan in die wapenen zelf. Ondervinding leerde den Inlanders twee zaken. Ten eerste dat het niet noodig is zeer nauwkeurig te richten op het doel dat zij raken willen, want het is niet waarschijnlijk dat zij het raken als zij richten ten tweede dat het moreel effect, door een hevig vuur teweeg gebracht, bij hunne rasgenooten de vijanden die zij gewoonlijk te bestrijden hebben zeer groot is, zelfs al heeft dit vuur geen groote uitwerking. Wetende dat zij door hun vuur op grooten afstand evengoed den

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 219