12 - Ter Westkust van Atjeh hadden verschillende gebeurtenissen plaats, waarbij de beruchte Toekoe Oemar meermalen op den voorgrond trad. Om tevens eeuigszins de chronologische volgorde in acht te nemen, zullen wij achtereenvolgend het meldenswaardige mede- deelen omtrent Malaboeh, Boeboe n, Ten om, Rigas enLam- besoi (zuidelijke nederzettingen). De verhouding van het Inlandsch bestuur te Malaboeh jegens het Gouvernement liet bij voortduring niets te wenschen overin Juli 1885 kwam Toekoe Tjihik, hoeloebalang van Malaboeh, te Kota Radja aan met zijn oom Toe koe Tjoet, die nog nooit met ons in aanraking was geweest. In het laatst van September 1885 kwam de zoon van wijlen Kedjoeroean Moeda, Toekoe Mansjoer, die zich nimmer aan het gouvernement onderworpen had, met eene vrij sterke bende aan om van Toekoe Abas en Toe koe Itam, de beide door ons erkende kedjoeroeans van Malaboeh, een deel van zijns vaders nalatenschap op te eischen. Het kwam echter niet tot dadelijkheden en Toekoe Mansjoer trok, tengevolge van de flinke houding der hoofden, den 23en weder met zijne volgelingen af. Den 3™ Mei 1886 werden eenige gewapende manschappen, die bezig waren met kogels, zoeken, plotseling overvallen door twee met klewangs gewapende Atjehers, die onmiddellijk Daar de ter zijde geplaatste geweren grepen. Een hunner werd neergeschoten, doch de andere wist met een geweer te ontkomen. De daders, van elders afkomstig, waren te Malaboeh onbekend. Dat de bevolking niet ongenegen was met het bestuur mede te werken, bleek dezelfde maand, toen zij een weggeloopen dwangarbeider op vatte en aan den militairen commandant uitleverde; dat men daaren tegen nu en dan last had van vreemd gespuis, is af te leiden uit het feit dat, den 30en Mei, een buiten den passar wonende Javaan beroofd en afgemaakt werd dooreen tiental Atjehers, van Waylah afkomstig. Den 12en Juni werd de civiele gezaghebber, de le luitenant der infanterie J. H. Kroet, die vergezeld door twee politieoppassers, een bezoek bij Toekoe Tjihik en Toekoe Itam had gebracht, op 40 pas afstand van de versterking door vier met klewangs ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 21