211 vijand eenige verliezen kunnen toebrengen als op korte distantie (want in beide gevallen zijn hunne treffers toevallig), schieten zij er lustig op los op afstauden van 1500—2500 yards. (1) Is al hunne munitie verbruikt, dan kunnen zij terugtrekken of zich verstrooien, maar noch in het eene noch in het andere geval is er dan eene beslissende overwinning op hen behaald. Op dit vuur op grooteu afstand konden onze troepen slechts antwoorden met ge schut of door het optreden der Cavalerie. De Infanterie mag hare patronen niet verspillen om dit vuur te beantwoorden. Maar noch geschut noch Cavalerie kan den vijand op grooter afstand terugwerpen dan 2500 yards, voornamenlijk in doorsneden terrein. Het aanbieden van zulk een groot doel als het carré bij ülundi is blijkbaar de troepen onnoodig blootstellen aan aanzienlijke verliezen. Tegen de Basoeto's zoude zulk een handelwijs ons waarschijnlijk duur te staan zijn gekomen, in ieder geval was het nemen der proef gevaarlijk geweest. Formeeren wij zulk een carré, zelfs in het meest vlakke terrein, dan zal men ondervinden dat sommige gedeelten van het schootsveld door geringe daling of rijzing van den grond, zeer beperkt worden. Hoewel bij Ulundi onze troepen een veld hadden van gemiddeld 500600 yards, waren er toch plaatsen waar de Zoeloes zeer dicht konden naderen voor zij onder het vuur kwamen. Zoo b. v. tegen over den hoek, verdedigd door het 21ste Royal Scots Fusiliers, drong de vijand tot binnen 50 yards op en gedurende eenige oogen- blikken scheen een gevecht van man tegen man onvermijdelijk. Om van een zeker aantal geweren de maximum-vuuruitwerking te verkrijgen, moet de aan te nemen gevechtsvorm zich kunnen regelen naar den toestand van het terrein; met een onbuigzaam carré is dit het geval niet. Op sommige punten moet de vuurlijn vooruitgebracht, op andere weder teruggebogen worden en men moet meer rekening (1) Eenige jaren geleden opende dus een Zoeloe, met eenige kans van treffen, zijn vuur reeds op 1500 -2500 yards. Dit is gemiddeld op 2000 yards 1828 M. Een Nederlandscli-Indisch Infanterist schiet nog ten iuidigen dage op 1200 X 83 cM- 756 M.l De wijziging in ons vizier en onze munitie is dus niet zoo geheel overbodig, al hebben wij juist niet te strijden tegen Kaapsche Zoeloe's. (Noot van den vertaler.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 220