212 houden met het offensief vermogen van hét wapen dan met de defen sieve kracht van reglementaire vormen. Door het aannemen der carré- formatie werd het manoeuvreeren zeer belemmerd. Er waren geen maatregelen genomen, om aan eenig gedeelte der vuurlijn de moge lijkheid te verschaffen zich vóór- of achteruit te bewegen. Een logge weerstandbieding was het doel; een steenen muur vormen waar tegen de vijand zich den schedel kon verbrijzelen! Is het, om een bende wilden het hoofd te bieden, dan noodig om onze beweegbaarheid geheel prijs te geven? Zonder twijfel had eene meer handelbare opstelling kunnen worden aangenomen dan het carré bij Ulundi. De Cavalerie was gedurende het gevecht in het carré opgesloten en dus machteloos. Onder geen omstandigheden kon zij gebezigd wor den, tenzij het carré verbroken en een handgemeen ontstaan was. Maar zelfs in dit geval waren hunne paarden hun slechts tot overlast; tot chargeeren konden zij niet dienen. Toen bij den aanvang van het gevecht de ruiterij, door de Zoeloe's gevolgd, op de Infanterie terugtrok, moest zij, om het front vrij te maken en ook om de ope ning waardoor zij binnenreed weder bijtijds te kunnen laten sluiten, veel vroeger hiertoe overgaan dan onder andere omstandigheden nood zakelijk ware geweest. Bij het einde van den strijd, toen de vijand begon te weifelen en op het punt stond te wijken, kreeg de Cavalerie bevel te chargeeren en den vijand te vervolgen het kostte evenwel zooveel tijd om haar buiten het carré te krijgen dat zij hem slechts weinig verliezen kon toebrengen. Eenigszins sterke afdeelingen van den vijand kon zij niet meer afsnijden, om deze te dwingen de wapenen over te geven en hoewel een aantal der achterste vluchtelingen werd neergesabeld, be haalde de Cavalerie geen beslissende resultaten. Dit alles zal voldoende zijn om te bewijzen dat de carré-vorm lang niet vrij van nadeelen is. De aan te nemen vorm zal ongetwijfeld wel een groote vierhoek moeten wezen, doch moet het daarom juist een nauwkeurig gecon strueerd vierkant zijn? Of een rechthoek? En moeten de flanken aan elkander sluiten? Als het noodig is alle openingen in de facen zelf te vermijden, dan zal het toch nog mogelijk blijven de voordee- len van het terrein te benutten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 221