215 Ia liet oogenblik aangebroken voor den laatsten aanval en de ver volging, dan wordt tijdverlies geheel voorkomen daar zij onmiddellijk buiten de stelling is en dus het nuttig effect eener vervolging niet, zooals te Ulundi, grootendeels teloorgaat. Het gebruik vau Artillerie biedt in de hier bedoelde gevechten weinig moeiehjkheden aan. Bij het begin van den strijd kunnen de stukken met Cavalerie worden vooruitgeschoven om den vijand te bestoken, doch zij keeren bijtijds terug om het verdedigend gevecht kracht bij te zetten. In den regel zal het aantal beschikbare stuk ken slechts klein wezen, zoodat geen al te groote resultaten mogen verwacht worden; zij maken echter op den Inlander een grooten moreelen indruk, terwijl de donderende stem der kanonnen ook voor onze soldaten een opwekkend geluid is. Bovendien zijn zij uiterst geschikt, om 's vijands vuur op grooten afstand te beantwoorden en hunne tegenwoordigheid kan dus, al ware het om deze laatste reden alleen, niet ontbeerd worden. Veldwerken verschaffen alleen aan de bezetting dekking tegen bet vijandelijk vuur. Zelden zal tijd genoeg beschikbaar zijn, om aan deze een flink profiel te gevenzoodat zij tegen den aanval een afdoende bescherming opleveren. In onze Inlandsche oorlogen is echter meestal het vijandelijk vuur minder te vreezen, zoodat het aan brengen van tirailleur-loopgraven en dergelijke werken niet nood zakelijk is, maar aangezien zij wellicht eenige soldatenlevens kunnen sparen, kan men ze aanwenden waar dit mogelijk is. Voor de veld-ambulance moet meer in het bijzonder zorg gedragen worden. Meestal zal deze een plaats vinden binnen de door onze troepen ingenomen stelling en dus ook aan het vijandelijk vuur bloot staan. Is er geen tijd het hospitaal door een flinke dekking te om ringen, dan zal het toch bijna altijd voor de reserve mogelijk zijn gedurende den loop van het gevecht hierin te voorzieD, Op het verwijderen van alles wat in het schootsveld dekking op levert, kan niet genoeg worden aangedrongen. Onze veiligheid hangt hoofdzakelijk af van de uitwerking van ons vuur. Slechts het spoedig neerschieten van den vijand zal op hem een moreelen indruk maken, sterk genoeg om hem zijne veel groo- tere getalsterkte te doen vergeten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 224