217 In het laatste geval toch is het niet onmogelijk, dat bij de nadering van gevaar de geheele wacht verdwijnt zonder ook maar het geringste alarm te maken. Zoowel in dit geval als in alle andere, waarbij van de diensten van Inlanders gebruik wordt gemaakt, geldt het„gebruik „hen, doch vertrouw hen niet." Thans blijft mij nog over de redenen op te geven, waarom ik tot motto koos: „Serrez les rangs!" De waarde van de gesloten orde scheen bij het begin van den Zoeloe-oorlog nog niet erkend. De ondervinding van vroegere oorlogen had onze troepen er toe verleid den vijand gering te schatten. Zij verwachtten niet, dat hij hen op het lijf zoude vallen, en, wat een vuurgevecht aangaat, gold de regel: hoe breeder front hoe beter, want dit verminderde de kans om te wórden overvleugeld of omsingeld. Doch Isandhlwana deed ons op ruwe wijze uit den droom op schrikken. Het is waar, dat bij Zungun Nek en Inyezane de oude tactiek voldeed, doch het kan niet geloochend worden dat het in de bedoe ling der Zoeloe's lag om, als zij tot den aanval oprukten, dien wo{ degelijk tot in onze onmiddellijke nabijheid door te zetten. Het voorgevallene te Isandhlwana bewijst dat, onder zekere voor waarden, ons vuur hen niet kan tegenhouden. Hierom werd het dus noodig dat wij niet alleen in staat waren om een vuurgevecht op groot&u afstaud te voeren, maar ook een aanval af te slaan als de vijand tot op klewang-afstand was opgedrongen. Eén man, omsingeld door vier of vijf Zoeloe's, kan zijn testament maken, doch 100 man in gesloten orde kunnen den aanval van 400500 Zoeloe's afslaan. In gesloten orde is de soldaat veilig en kan toch al de kracht van zijn wapeu in werking brengen. Ieder zal dit beamentegen een vijand, die ons in getalsterkte overtreft of in strijdbaarheid evenaart, geldt het dus: „Serrez les rangs!" Ik beu het evenwel niet eens met hen die beweren dat de frontlijn moet saamgedrongen worden. Het is zeer goed mogelijk met een uitgebreid front te vechten, doch de manschappen moeten hiertoe niet in opgeloste orde worden opgesteld. Men vormt de lijn van bataiHe

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 226